Ceny paliw w Polsce stabilizują się

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Według najnowszych notowań przeciętnych cen paliw w Polsce wg e-petrol.pl, wszystkie paliwa potaniały w ciągu tygodnia w Polsce o symboliczny jeden grosz. Średnia cena benzyny 95 to teraz 4,42 zł/l, oleju napędowego - 4,37 zł/l.

Po kilku tygodniach spędzonych bez zmian, na poziomie 2,26 zł/l, pierwszy, minimalny na razie, ruch wykonała średnia wartość autogazu, schodząc do 2,25 zł/l. We wtorek cena baryłki ropy naftowej typu Brent na giełdzie w Londynie w pewnym momencie zeszła poniżej 100 USD, po raz pierwszy od początku kwietnia.

Maleją obawy o to, że huragan Ike, operujący w rejonie Zatoki Meksykańskiej, może uczynić szkody zlokalizowanym tam instalacjom naftowym, więc zniknęła spora część presji cenowej. Spadki powstrzymała podjęta w nocy podczas spotkania kartelu OPEC decyzja o zmniejszeniu produkcji w ciągu najbliższych tygodni. 

Prawdziwe skutki tego ruchu i jego ewentualne znaczenie poznamy tak naprawdę dopiero w nadchodzących miesiącach. Ropa trzyma się blisko poziomu 100 USD, tanieją też paliwa gotowe na rynkach międzynarodowych.

Obniżki z rynków światowych sprzyjałyby niższym cenom również w Polsce, jednak słabnąca od kilku tygodni wobec dolara amerykańskiego polska złotówka (w dolarach wyceniane są ropa i paliwa na świecie) eliminuje dużą część skutków tych zniżek.

Również w najbliższych dniach trzeba spodziewać się dalszej stabilizacji cen na polskim rynku.

Źródło: Szymon Araszkiewicz, e-pertol.pl

 

 
Zobacz również:
REKLAMA