Ceny paliw w Polsce wciąż stabilne

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W najbliższych dniach możliwe są drobne, korekcyjne ruchy kilkugroszowe. Ropa naftowa na rynkach międzynarodowych jest cały czas blisko rekordów, ale z drugiej strony mamy rekordowo mocną złotówkę - oba te czynniki poniekąd się równoważą.

Za litr benzyny "95" w tym tygodniu w Polsce płacimy 4,70 zł/l, czyli o symbolicznego grosza więcej niż przed tygodniem. O grosza podrożała też benzyna "98", do 4,96 zł/l, oraz autogaz, do 2,15 zł/l. Olej napędowy utrzymał średnią ogólnopolską cenę 4,72 zł/l.

Na światowych rynkach paliwowych ostatnie kilkanaście dni minęło pod znakiem dynamicznych zmian - najpierw obserwowaliśmy dość głęboką korektę ceny ropy naftowej, potem odbicie w górę i nowe rekordy, teraz stabilizację nieco poniżej rekordów. Jednak polska złotówka śrubuje swój, również rekordowo mocny, kurs wobec dolara amerykańskiego, który wg wtorkowego fixingu USD/PLN w NBP wynosi 2,0405. W sumie więc polski rynek wychodzi z ostatnich zawirowań obronną ręką. Na najbliższe dni na polskich stacjach ruchy cenowe (o ile w ogóle operatorzy zdecydują się na ich wprowadzenie) ograniczą się pewnie do kilku groszy obniżki na litrze.

źródło: e-petrol.pl

REKLAMA