Ceny paliw w Polsce znów lekko w dół

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Najnowsze dane z monitoringu cen na stacjach paliw w Polsce, jaki prowadzi e-petrol.pl, pokazują spadek przeciętnej ceny benzyny "95" o 2 gr., do poziomu 4,33 zł/l. O 3 gr. potaniał olej napędowy, spadając do ceny 4,24 zł/l. Spadki, w różnej skali, objęły wszystkie województwa, lecz średnie rozmiary tego spadku różnią się między regionami. Największy ruch w dół jednocześnie dla benzyny i oleju napędowego dotyczy stacji w województwach południowych.

Nieprzerwanie od kilku dni obniżane są ceny hurtowe paliw u wiodących polskich producentów. Wróciły one do poziomów nie zajmowanych od stycznia bieżącego roku. Pozwala to oczekiwać w kolejnych dniach dalszych spadków cen detalicznych i rozszerzenia ich na kolejne stacje.

Na rynkach międzynarodowych ropa naftowa, podobnie jak ceny akcji na światowych giełdach, od poniedziałku nieco drożeje, odrabiając część strat z poprzedniego tygodnia. Pod wpływem wiadomości o kolejnych planach ratunkowych, szykowanych dla sektora finansowego, poprawiły się nastroje dealerów. Jednak dalej cena surowca - około 80 USD na giełdzie londyńskiej - jest radykalnie niższa niż wakacyjne szczyty w rejonie 150 USD. W dłuższej perspektywie czasowej rynek naftowy ustabilizuje się, jednak na razie za wcześnie by ogłaszać koniec nerwów i napięcia na giełdach.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA