Ceny paliw – złe informacje dla kierowców

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Z punktu widzenia polskiego rynku paliwowego oznacza to podwyżki cen - odnoszonych do wyznacznikowych notowań międzynarodowych, które podawane są właśnie w dolarach.

W tym tygodniu wzrosły znów ceny paliw tradycyjnych - benzyny i oleju napędowego. Za litr popularnej "95-ki" zapłacić trzeba przeciętnie w Polsce 4,64 zł, czyli o 3 gr. wyżej w stosunku do poprzedniego tygodnia. O 2 gr. na litrze zdrożał olej napędowy, do poziomu 4,30 zł/l.

Najtaniej, w stosunku do reszty Polski, za benzynę zapłacić trzeba obecnie na Dolnym Śląsku, olej napędowy najtaniej kupimy natomiast na stacjach w woj. wielkopolskim. Najwyższe ceny zastaniemy z kolei w obu przypadkach w woj. opolskim.

Seria podwyżek cen paliw trwa. Kierowcy, którzy liczyli na ewentualne zniżki, na razie muszą uzbroić się w cierpliwość. Wyraźne osłabienie złotego na przełomie ubiegłego i obecnego tygodnia już znajduje przełożenie w cenach hurtowych, a wkrótce będzie też pewnie przeniesione na stacje. Przy drożejącej ropie naftowej złoty mógłby być "hamulcem" dla skutków tego ruchu na naszym rynku. Jednak gdy polska waluta tanieje, to takiej roli nie spełni.

Alternatywy dwie - autogaz, biodiesel

Ci kierowcy, którzy szukają możliwości oszczędzenia na paliwie (a nie chcą przesiadać się na rower lub do środków komunikacji komunalnej, by takich wydatków w ogóle nie ponosić), mogą przyjrzeć się dwóm paliwom, będącym obecnie alternatywami cenowymi dla benzyn i oleju: zastanowić się nad montażem instalacji LPG w aucie (lub nad zakupem samochodu już taką instalację mającego), albo sprawdzić, czy mogą stosować tzw. biodiesel (olej napędowy z zawartością biokomponentu roślinnego, np. 20 proc., czyli tzw. diesel B20, lub biokomponent stosowany jako samoistne paliwo, czyli B100). Autogaz kosztuje teraz w Polsce przeciętnie 2,15 zł/l, odnotował zatem symboliczny, jednogroszowy spadek od poprzedniego notowania. Cena gazu stanowi mniej niż połowę ceny benzyny 95, z którą przede wszystkim konkuruje. Za biodiesel zapłacić trzeba przeciętnie w Polsce 3,69 zł/l, czyli o 61 gr. mniej niż za olej napędowy "naftowy" (osobną sprawą jest stosunkowo niska dostępność biodiesla w Polsce, kwestie możliwości jego stosowania w niektórych modelach samochodów oraz to, jak długo będzie on jeszcze promowany cenowo przez sprzedawców).

źródło: e-petrol.pl

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA