Ceny paliw znów w dół, czekamy na dalsze obniżki

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg najnowszych danych z monitoringu cen na stacjach paliw w całej Polsce, jaki prowadzi e-petrol.pl, w poniedziałek przeciętna ogólnopolska cena benzyny "95" to 4,29 zł/l, czyli o 4 gr. mniej niż tydzień temu. 5 gr. mniej niż przed tygodniem kosztuje olej napędowy - 4,19 zł/l. Minimalny ruch w górę odnotował autogaz, który przeciętnie kosztuje teraz 2,29 zł/l (2 gr. w górę od poprzedniego notowania).

Paliwa tradycyjne - benzyna i olej - potaniały znów we wszystkich województwach. Największy ruch w dół cen przeciętnych dotyczy województw śląskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. Na kilku monitorowanych przez e-petrol.pl stacjach pojawiły się już ceny zarówno benzyny, jak i oleju poniżej 4 zł/l. Są też jednak w niektórych miejscowościach stacje z "drugiego bieguna", gdzie płaci się około 4,35-4,45 zł/l.

Nie ustają spadki cen hurtowych paliw na polskim rynku. Warto zauważyć, że benzyna "95" jest znów w hurcie minimalnie tańsza niż olej napędowy (dzisiaj np. w PKN Orlen ceny referencyjne to dla benzyny 95 2994 zł/1000 l., a dla oleju 3000 zł/1000 l.). Słabnąca na rynkach walutowych wobec dolara amerykańskiego polska złotówka oczywiście spowalnia tempo obniżek w Polsce w porównaniu do szybkości ruchu w dół ropy naftowej i paliw na giełdach międzynarodowych, ale i tak spadki są, całkiem wyraźne.

Nadchodzące dni powinny przynieść dalsze, systematyczne obniżki cen benzyny i oleju napędowego przez operatorów stacji paliw w Polsce.

Źródło: e-petrol

REKLAMA
REKLAMA