REKLAMA

Chevrolet Niva to teraz znów Łada Niva

Łada Niva, którą znamy, to od kilku dobrych lat Łada 4x4. Tymczasem niezależnie od tego powraca Łada Niva, która jest Chevroletem Nivą w przebraniu. Już tłumaczymy, o co chodzi.

Łada Niva Materiały prasowe
Łada Niva 2020

Łada Niva to samochód, który kojarzą chyba wszyscy urodzeni przed 2000 rokiem. Kultowa już rosyjska terenówka, której historia sięga lat 70. ubiegłego wieku, produkowana jest w niemal niezmienionej formie i cieszy się niemałym powodzeniem na rodzimym rynku.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

U nas niegdyś bardzo popularna ze względu na prostą konstrukcję, niską cenę i ponadprzeciętne możliwości jazdy w trudnym terenie. W tym miejscu warto jednak wyjaśnić kwestię nazwy, bo dla nas Niva zawsze będzie Nivą, ale tak naprawdę ta stara, poczciwa Niva nazywa się Łada 4x4.

W 2006 roku nazwę Niva przejął bowiem koncern General Motors – ówczesny właściciel marki – dla modelu Chevrolet Niva, opartego na konstrukcji Łady, ale jednak bardziej ucywilizowanego. Później drogi obu firm się rozeszły, Ładę przejęło Renault, ale nazwa Niva pozostała u GM.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Dopiero teraz sytuacja wraca niejako do normy, bowiem po niemal dwóch dekadach współpracy Amerykanie z General Motors zakończyli ostatecznie wszelką współpracę z Ładą, natomiast rosyjski producent AvtoVaz Group odkupił od GM udziały, jak i prawa do nazwy Niva.

REKLAMA

REKLAMA

Chevrolet Niva to znów Łada Niva

Pojawia się pytanie, czy zatem Chevrolet Niva – ten „usuviony” i ugrzeczniony – odejdzie do lamusa, a Łada 4x4 znów będzie Nivą? Nic z tych rzeczy. AvtoVaz postanowiło bowiem nie przenosić nazwy Niva dla auta terenowego, ale za to zastąpiono logo Chevroleta znaczkiem Łady na produkowanym dotychczas Chevrolecie Niva. Skomplikowane? Ujmijmy to prościej.

Chevrolet Niva to teraz Łada Niva. A „klasyczna” Łada Niva, to wciąż Łada 4x4.

Przy okazji zmiany logo producent postanowił lekko odświeżyć archaiczny model, jakim jest Niva. Mamy zatem nowy grill i nowa kierownicę z logo Łady – prawdziwy face lifting, nie ma co! Zanim zaprosimy was do obejrzenia galerii zdjęć, rzućcie okiem na kabinę i deskę rozdzielczą. Czyż wklejony na jej szczycie ekran nie jest uroczy?

Łada NivaMateriały prasowe
Łada Niva 2020

Dodajmy do tego archaiczny suwak zmiany obiegu powietrza, mechaniczne przyciski włączania świateł przeciwmgielnych i ogrzewania szyb czy prehistoryczny panel radia umieszczony niziutko i mamy kapitalny klimat dawnych lat w produkowanym aktualnie samochodzie.

A warto wspomnieć, że mimo swojego ucywilizowania, Łada Niva – znana wcześniej jako Chevrolet Niva – bazuje na tej starej, dobrej Nivie (czyli obecnie 4x4 – nadążacie, prawda?), wykorzystując wiele jej podzespołów i umożliwiając jazdę po względnie trudnym terenie. Szkoda że auto nie jest u nas dostępne – zapewne znalazłoby sporą rzeszę fanów.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA