REKLAMA

Chiński gigant wchodzi do Polski z elektrycznymi autami

Elektromobilność wciąż nie ma w Polsce mocnego gruntu do rozwoju. Zmienić ten stan rzeczy zamierza firma Electric Vehicles Poland, należąca do Holdingu 1, która wprowadza na polski rynek elektryczne mikrosamochody ZD D2S.

ZD D2S - samochód elektryczny Materiały prasowe
ZD D2S - samochód elektryczny, fot. Materiały prasowe

Electric Vehicles Poland wprowadza do Polski mikromobilność – pod takim hasłem wiadomość o nowym elektrycznym pojeździe rozchodzi się po kraju lotem błyskawicy. Pierwszą umowę importerską Electric Vehicles Poland podpisała z ZHIDOU Electric Vehicle, producentem aut należącym do chińskiego giganta Geely Holding Group, do której należy m.in. marka Volvo.

EVP to pierwszy w Polsce podmiot, którego działania skierowane są na mikromobilność. Spółka należąca do Holdingu 1, właściciela m.in. Grupy PGD, będzie specjalizować się w sprzedaży i serwisowaniu elektrycznych minisamochodów ZD.

Jak słyszymy od Adama Pietkiewicza, prezesa Holdingu 1, właściciela Electric Vehicles Poland, kierownictwo spółki wierzy, że tak jak utworzona niemal trzydzieści lat temu Grupa PGD stała się potentatem polskiego rynku dealerskiego, tak spółka Electric Vehicles Poland zostanie liderem w segmencie elektrycznej mikromobilności.

REKLAMA

REKLAMA

ZD D2S - samochód elektryczny Materiały prasowe
ZD D2S - samochód elektryczny, fot. Materiały prasowe

– Wszyscy jesteśmy świadomi, że motoryzacyjny świat idzie w kierunku elektryfikacji i zmniejszania wymiarów. Spółka EVP rusza w tę samą stronę i – zapewne wytyczając nowe szlaki w organizacji sprzedaży – w specjalistyczny sposób odpowie na szybko budzący się popyt w zakresie mikromobilności – mówi Adam Pietkiewicz.

Na początek działalności handlowej spółka Electric Vehicles Poland planuje wprowadzenie na polski rynek modelu ZD D2S. Samochody te mają być dostępne w sześciu największych polskich aglomeracjach. Mają być dostępne w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

W rozmowie z rzecznikiem prasowym Holdingu 1, Radkiem Pszczółką, dowiedziałem się, że firma będzie ujawniać kolejne szczegóły stopniowo, budując napięcie przed ostatecznym udostępnieniem samochodów klientom.

REKLAMA

ZD D2S - samochód elektryczny Materiały prasowe
ZD D2S - samochód elektryczny, fot. Materiały prasowe

Więcej informacji na temat planów i samych pojazdów zostanie przekazanych podczas kongresu Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach, w dniach 12-13 września, gdzie odbędzie się m.in. przedpremierowy pokaz samochodu ZD D2S.

Auto dostępne jest już w kilku krajach Europy, najbliżej nas na Słowacji. Tam model ZD D2S wyceniony jest na niespełna 19 tys. euro, co przekłada się na okolice 80 tys. złotych. Jak na niewielkie auto, wydaje się to wysoką ceną, ale jak na pojazd elektryczny – już nie tak bardzo.

Samochód mierzy 2,8 metra długości, 1,54 metra szerokości i 1,55 metra wysokości. Rozstaw osi sięga 1,76 metra, co pozwala uzyskać średnicę zawracania zaledwie 8 metrów.

Do napędu ważącego 704 kg (wraz z bateriami) pojazdu ZD D2S służy silnik elektryczny o mocy 40 koni mechanicznych i momencie obrotowym 90 Nm. Na sprint od 0 do 50 km/h miejski mikrosamochód potrzebuje 7 sekund, a maksymalna prędkość sięgnie 85 km/h.

REKLAMA

REKLAMA

ZD D2S - samochód elektryczny Materiały prasowe
ZD D2S - samochód elektryczny, fot. Materiały prasowe

Jak na auto przeznaczone do miasta, zasięg wynoszący do 257 kilometrów wydaje się być bardziej niż wystarczający. Polimerowo-litowe baterie mają pojemność 18 kWh i ładują się w czasie 7-8 godzin.

Słowacki ZD D2S ma w wyposażeniu takie elementy, jak:

  • elektrycznie otwierane szyby,
  • centralny zamek z pilotem,
  • wejścia AUX i USB,
  • ogrzewanie,
  • sportową kierownicę i fotele,
  • komputer pokładowy,
  • łączność Wi-Fi,
  • ekran o przekątnej 4,5 cala na desce rozdzielczej.

Za dodatkową dopłatą zamówić można klimatyzację, kamerę cofania, pakiet skórzany, system utrzymywania w pasie ruchu czy system audio z czterema głośnikami.

Więcej informacji poznamy po katowickim kongresie, który odbędzie się w dniach 12-13 września.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA