Ciąg dalszy marszu cen paliw w dół

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Najnowsze dane ze stacji w całej Polsce, badanych przez e-petrol.pl, pokazują, że przeciętna ogólnopolska cena benzyny "95" to teraz 3,88 zł/l, czyli o 10 gr mniej niż tydzień temu. O 6 gr staniał olej napędowy, który przeciętnie kosztuje teraz 3,89 zł/l (wcześniej - 3,95 zł/l). Trwa też seria, dość łagodnych na razie, obniżek cen autogazu na stacjach - za to paliwo płaci się teraz przeciętnie 2,21 zł/l, w tym przypadku obniżka wyniosła 2 gr.

Spadek cen paliw tradycyjnych - benzyny i oleju - objął wszystkie województwa. Największe spadki dla obu gatunków jednocześnie dotyczyły w ostatnich dniach świętokrzyskiego i opolskiego.

Trwające od kilku miesięcy obniżki cen detalicznych są pochodną mocnych spadków cen ropy naftowej i paliw gotowych na międzynarodowych rynkach, które pociągnęły za sobą spadki cen na rynku hurtowym w Polsce. Przenosi się to też na stacje tankowania. W porównaniu ze szczytami cenowymi osiągniętymi w lipcu, obniżka tak dla benzyny, jak i dla oleju wynosi już ponad 80 gr. przeciętnie na litrze.

W poniedziałek na giełdach obserwowaliśmy odbicie ceny ropy naftowej - wróciła ona w Londynie powyżej 50 USD za baryłkę. Naszym zdaniem nie jest to jednak początek żadnego trwalszego, większego ruchu cenowego w górę.

Źródło: e-petrol

Zobacz również:
REKLAMA