REKLAMA

Citroen Ami One (Genewa 2019)

Koncepcyjny model Citroena to praktyczny i komfortowy samochód z napędem elektrycznym przeznaczony do miasta.

Citroen Ami One (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Citroen Ami One (Genewa 2019)

Citroen Ami One ma awangardowy, trochę zabawkowy design, który z pewnością spodoba się młodym użytkownikom, do których jest adresowany. Tym autem można jeździć bez prawa jazdy, po ukończeniu 16. roku życia.

AMI ONE CONCEPT może być alternatywą dla transportu publicznego i pojazdów dwukołowych. Wyjątkowo kompaktowe wymiary tego dwumiejscowego modelu (długość 2,5 m, szerokość 1,5 m, wysokość 1,5 m) sprawiają, że jest zwinny i łatwy w parkowaniu. AMI ONE CONCEPT ma wszystkie zalety pojazdu miejskiego - jest komfortowy, tani w eksploatacji, przyjazny dla środowiska, a dzięki napędowi elektrycznemu nie emituje dwutlenku węgla.

Auto może rozwinąć prędkość 45 km/h, a jego zasięg wynosi 100 km, co całkowicie wystarcza do sprawnego poruszania się w mieście. Naładowanie akumulatorów z miejskiej stacji ładowania zajmie 2 godziny. Samochodem podróżuje się komfortowo i w ciszy, bo zamiast hałasu dochodzącego od silnika pasażerowie słyszą tylko delikatny odgłos, który informuje pieszych o zbliżaniu się pojazdu - dźwięk ten został dobrany przez projektantów.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

REKLAMA

Citroen Ami One (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Citroen Ami One (Genewa 2019)

Charakterystycznym elementem stylistycznym AMI ONE CONCEPT są panele Airbump umieszczone w każdym rogu nadwozia. Nowoczesny wygląd auta podkreśla również wyrazista stylistyka. Prawe i lewe drzwi są takie same, ale otwierają się w przeciwne strony, z przodu i tyłu nadwozia również umieszczono takie same elementy (panele, zderzaki i listwy progowe), a tylne lampy są zamienne (prawe z lewymi).

Fotel kierowcy (przesuwany) i pasażera (zamocowany na stałe) zostały zamontowane asymetrycznie, co pozwala maksymalnie wykorzystać miejsce wewnątrz pojazdu. Oryginalnym elementem jest również otwierana górna część nadwozia - ręcznie odsuwany dach jest wykonany z brezentu. Jednym ruchem można go zdjąć lub złożyć.

AMI ONE CONCEPT to samochód w pełni zdigitalizowany. Auto jest połączone z cyfrowym światem, a interfejsem między kierowcą a pojazdem jest smartfon, który zastępuje kluczyk. Auto otwiera się i zamyka po zeskanowaniu kodu QR, który jest umieszczony na aluminiowej podstawie klamek. Na kierownicy umieszczono 2 przyciski - jeden służy do przywołania asystenta poleceniem głosowym, drugi to menu przewijania aplikacji. Wybrane aplikacje są natomiast wyświetlane w polu widzenia kierowcy w formie dymków.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA