Citroen C3 – styl nietuzinkowy

W segmencie aut miejskich nie ma drugiego takiego samochodu. Odważna stylistyka idzie w parze z dużą ilością możliwości personalizacji i paletą sprawdzonych silników.

Awangardowa stylistyka od zawsze charakteryzowała samochody Citroena. Teraz do grona modeli obok których nie da się przejść obojętnie dołączył nowy C3. Trzecia generacja w swoim wyglądzie ma wszystkie cechy współczesnych aut z Paryża.

Z przodu samochód wyróżniają "piętrowe" reflektory. Te wyżej to wykonane z diod LED światła dzienne, a te niżej do główne lampy. Takie rozwiązanie sprawia, że trzecia generacja C3 ma niepodrabialny charakter. Z tyłu klosze lamp zostały zaprojektowane według najnowszych trendów - są jakby zawieszone w trójwymiarowej przestrzeni.

                  

Citroen C3
Citroen C3

Czterometrowe nadwozie, wysoko poprowadzona pokrywa silnika oraz osłony nadkoli wykonane z tworzywa sprawiają, że C3 mógłby aspirować do segmentu crossoverów. A wrażenie to potęgują nakładki na drzwiach, tzw. Airbump, które znamy z większego brata, Citroena C4 Cactus. Nadwozie miejskiego Citroena można zamówić w jednym z 36 zestawień kolorystycznych.

Nowe C3 to także pełnoprawny przedstawiciel highendowych rozwiązań technicznych. Francuski "mieszczuch" jako jedyny model na rynku posiada ConnectedCam - to wbudowana kamera o 120-stopniowym kącie widzenia obsługująca standard Full HD o rozdzielczości 2 mln pikseli. Filmuje ona to, co dzieje się przed autem. Jeśli samochód będzie brał udział w zdarzeniu drogowym kamera automatycznie zapisze obraz na 16-gigabajtowym dysku. W razie potrzeby będzie można odtworzyć 90-sekundowy film (30 s przed i 60 s po zderzeniu).

Za pośrednictwem ConnectedCam można także zamieszczać zdjęcia lub 20-sekundowe filmiki i wysyłać do różnych mediów społecznościowych.

Trzecia generacja C3 to także synonim dobrze skrojonego wnętrza – awangardowo zaprojektowana przestronna, porządnie wyciszona kabina, wygodne, oryginalnie wyglądające fotele i ciekawa kolorystyka wnętrza sprawia, że do auta wraca się z przyjemnością. Klasyczne zegary są dobrze czytelne, a obsługa pokładowych instrumentów nie sprawia żadnych trudności.

                     
Citroen C3
Citroen C3

Do napędu miejskiego Citroena wykorzystano sprawdzone jednostki napędowe. C3 można zamówić z jednym z trzech silników benzynowych - 1.0 (68 KM, 1.2 (82 KM) lub 1,2 (110 KM) oraz wysokoprężnym 1.6 BlueHDi w wersji 75 lub 100 KM.

Na pokładzie kierowcę mogą wspomagać takie systemy jak m.in. nawigacja z funkcją informowania o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym czy system kontrolujący martwe pole oraz ostrzegający o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu

Wiele dobrego o nowym C3 napisano w teście wersji Puretech 110 S&S. Według redaktora Auto Motor i Sport bez problemu spełnia wymagania stawiane przed małym samochodem. Jest zwrotny, wygodny i ciekawie wygląda. Trzycylindrowy benzynowy silnik turbo bardzo dobrze do niego pasuje. Zapewnia wystarczające osiągi przy akceptowalnym zużyciu paliwa.

Ceny C3 startują od 39 900 złotych.

REKLAMA