Co ci grozi, jeśli spowodujesz wypadek, prowadząc auto bez uprawnień

Według statystyk i szacunków policyjnych spośród ponad 100 tysięcy kierowców, którym w zeszłym roku odebrano prawo jazdy, połowa z nich nadal prowadzi samochód. Przyglądamy się, jakie konsekwencje im grożą, jeśli w tym czasie spowodują wypadek.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy

Prawo jazdy można stracić za:

• przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym,
• spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
• przekroczenie limitu punktów karnych i nieprzystąpienie ponowne do egzaminu,
• spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym,
• ucieczkę z miejsca zdarzenia,
• unikanie kontroli,
• przewożenie zbyt wielu pasażerów.

REKLAMA

Jakikolwiek byłby to jednak powód, kierowca, któremu cofnięto prawo jazdy, nie ma prawa usiąść za kierownicą i prowadzić samochodu. Jeśli to zrobi, a zdarza się, że robi to wielokrotnie, poniesie poważne konsekwencje. Mogą to być grzywna i przedłużenie zakazu prowadzenia, ale też kara więzienia i cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na 15 lat.

Co, jeśli kierowca nigdy nie zrobił uprawnień, a prowadzi

Jeśli ktoś nigdy nie ukończył kursu nauki jazdy i nie przystąpił do egzaminu, a siada za kierownicą, grozi mu grzywna w wysokości co najmniej 500 zł (wykroczenie), a maksymalnie 5000 zł. Jeśli zdarzyło się to tylko raz i policja potraktuje ten wybryk jako wykroczenie, kierowca dostanie mandat. Będzie też musiał zostawić samochód w miejscu zatrzymania (jeśli to możliwe) albo odholować go na własny koszt. Jeśli taka sytuacja się powtórzy, czyli znowu zostanie przyłapany na prowadzeniu bez uprawnień, policjant ma obowiązek zgłosić ten fakt sądowi, który nałoży wyższą karę - grzywnę do 5 tys. zł i zakaz prowadzenia przez 3 lata.

Co jeśli kierowcy odebrano prawo jazdy

Jeśli ktoś stracił "prawko" na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, ma prawo prowadzić samochód przez dobę od zdarzenia, więc może nim wrócić do domu, ale po 24 godzinach od zatrzymania zakaz wchodzi w życie. Jeśli mimo to kierowca usiądzie za kierownicą i zostanie na tym przyłapany, zakaz zostanie przedłużony o kolejne 3 miesiące. Poważniej jest, kiedy i w takiej sytuacji złamie zakaz, wtedy prawo jazdy jest cofane, tzn. kierowca musi znowu skończyć kurs i zdać egzamin, żeby ponownie móc kierować pojazdami.
Jeśli natomiast ktoś mimo cofnięcia uprawnień do prowadzenia wyjedzie autem na drogi, grozi mu za to grzywna w wysokości od 500 zł do 5 tys. zł, do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia przez czas określony przez sąd. To jest przestępstwo i jest też wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego. Kara jest jeszcze wyższa po złamaniu tego ostatniego zakazu, bo i to się zdarza, ale w takiej sytuacji można trafić do więzienia na 5 lat, dostać grzywnę i zakaz prowadzenia przez 15 lat.
Warto też wiedzieć, że jeśli ktoś prowadzi pojazd bez wymaganej kategorii prawa jazdy, zostanie potraktowany jak osoba prowadząca bez prawa jazdy, a jeśli sprawa trafi do sądu, może mu zostać cofnięte prawo do prowadzenia innej kategorii pojazdów.

 

Konsekwencje jazdy bez uprawnień – Brak ubezpieczenia

Konsekwencją jazdy bez uprawnień, i kierowca powinien mieć tego świadomość, jest brak ochrony OC. Spowodowanie wypadku w takiej sytuacji może być dla niego bardzo kosztowne, bo mimo że kierowca OC nie ma, poszkodowany dostanie odszkodowanie, ale sprawca wypadku będzie musiał zwrócić te pieniądze (całą sumę) ubezpieczycielowi, który się o nie upomni na mocy tzw. regresu. Jaka to będzie kwota, zależy oczywiście od rodzaju wypadku. W skrajnym przypadku może to być odpowiedzialność finansowa do maksymalnych wysokości określonych prawem, czyli aż 5,21 mln euro w wypadku szkód osobowych związanych ze zdrowiem oraz 1,05 mln euro za szkody dotyczące mienia. Kierowca nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności tylko wtedy, kiedy ratował czyjeś życie lub mienie albo ścigał przyłapanego na gorącym uczynku przestępcę. A jeśli sprawca wypadku odmówi zwrotu wypłaconych środków, sprawa trafi do sądu. Podobnie jest w wypadku AC, bo prowadzenie auta bez uprawnień to jedno z wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczycieli, dlatego ma on prawo odmówić kierowcy wypłaty odszkodowania.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA