Co to jest wypadanie zapłonu, jakie są jego objawy?

Silnik „szarpie”, jego praca jest przerywana, zapala się kontrolka „check engine”? To może być tzw. wypadanie zapłonu.

Skoda Fabia auto motor i sport
Świece zapłonowe również do wymiany.

Wypadanie zapłonu to nic innego jak brak iskry, w związku z czym nie dochodzi do wybuchu i zapalenia się mieszanki paliwa i powietrza.

REKLAMA

Objawy wypadania zapłonu

Wyłapie je nawet średnio doświadczony kierowca. Są nimi:
- na początku delikatne szarpnięcia silnika, które z czasem przeradzają się w dłuższe, takie, które uniemożliwiają jazdę
- drgania silnika podczas postoju, na biegu jałowym. Są odczuwalne w kabinie, na kole kierownicy.
- zwiększony hałas pracy silnika
- migająca (na początku) kontrola „check engine”, która z czasem zaczyna się już palić permanentnie

Oczywiście, kiedy zdiagnozujemy początkowe objawy wypadania zapłonu należy czym prędzej udać się do serwisu, by potwierdzić usterkę. Mechanik, odczytując kod błędu za pomocą urządzenia diagnostycznego, ustali faktyczny powód awarii, a także określi, na którym cylindrze następuje wypadanie zapłonu.

Przyczyna wypadania zapłonu

W starych samochodach wyposażonych w gaźnik przyczyną wypadania zapłonu jest prawie zawsze układ zapłonowy. Mechanik, określając kolor i stan świec zapłonowych, jest w stanie wizualnie stwierdzić, przy którym cylindrze leży problem. Rozwiązaniem jest wymiana „podejrzanej’ świecy. Najczęściej ma ona inny kolor od „zdrowych” świec – szary, czasem przechodzący w brązowy.
W nowszych autach, z wtryskiem, o wypadaniu zapłonu informuje kontrolka „check engine”. Pokładowy system diagnostyczny wykrywa bowiem, że spaliny wydostające się z układu wydechowego są bardziej szkodliwe dla środowiska. Mechanik, używając specjalnego skanera diagnostycznego, określa, w którym cylindrze dochodzi do wypadania zapłonu. Jeżeli wymiana świecy zapłonowej nie pomoże to następne w kolejce do sprawdzenia są przewody lub cewka.
Wczesna diagnoza wypadania zapłonu oraz neutralizacja tej usterki z pewnością poprawią osiągi samochodu oraz zapobiegną dalszym, kosztownym naprawom.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA