Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Coraz tańsze wakacyjne tankowanie

Peugeot 407

Ceny owszem, nadal są wysokie, patrząc historycznie, jednak w nadchodzących dniach powinny utrzymywać się na obecnych poziomach, bez zagrożeń wzrostami.

W tym tygodniu przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 wynosi 4,65 zł/l, wobec 4,67 zł/l tydzień temu. Olej napędowy wyceniany jest na poziomie 4,38 zł/l, co oznacza grosz obniżki w porównaniu z poprzednim notowaniem. Autogaz dalej kosztuje, tak jak tydzień temu, 2,17 zł/l. Benzyna jest zatem teraz o 8, a olej napędowy o 11 gr. na litrze średnio tańsza niż na początku wakacji.

Najtaniej obecnie benzynę kupować można na stacjach w województwie podlaskim, natomiast najwyższe ceny obowiązują w opolskim. Olej napędowy najmniej kosztuje, w porównaniu z resztą Polski, w województwie wielkopolskim, najwięcej - w opolskim i warmińsko-mazurskim. W przypadku autogazu z najniższych cen tego paliwa cieszą się kierowcy mieszkający lub podróżujący przez województwa świętokrzyskie i podlaskie, na "drugim biegunie" znalazło się województwo opolskie.

Na giełdzie w Londynie cena baryłki ropy naftowej od dłuższego czasu trzyma się w przedziale 70-80 USD. W ostatnich dniach widzieliśmy podejście pod górne ograniczenie tego przedziału. Trwałe wybicie - górą czy dołem - byłoby sygnałem rozpoczęcia nowego krótko-, czy nawet średnioterminowego trendu. Na razie jednak nie było wyjścia górą, gorsze dane makroekonomiczne z USA popsuły nastroje wśród inwestorów i przełożyły się na ponowną sprzedaż ropy, która teraz kosztuje nieco ponad 76 USD. Jednocześnie od kilku dni umacnia się zauważalnie względem dolara amerykańskiego polska złotówka. Przy stabilizacji wyznacznikowych cen ropy i paliw na świecie silniejszy kurs polskiej waluty pozwala producentom i hurtownikom obniżać swoje ceny (dostosowują oni swoje cenniki do trendów światowych), a to przenosi się potem także na stacje. W najbliższych dniach ceny benzyny i oleju napędowego pozostaną zbliżone do obecnych, lub nawet mogą jeszcze lekko spaść.

Źródło: e-petrol.pl

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Baju, baju będziesz w raju. Obniżka o 2 grosze, mamy jak w niebie! Tymczasem państwo okrada nas na każdym litrze pewnie grubo ponad złotówkę i wyrzuca te pieniądze na urzędników. Żyć nie umierać!
  ~Janko, 2010-07-28 14:38:07
 • avatar
  zgłoś
  Kolejny tydzień z rzędu w dół poszły ceny paliw na polskich stacjach. Sytuacja na międzynarodowych rynkach naftowych i walutowych sprzyja akurat polskim kierowcom.
  auto motor i sport, 2010-07-28 12:18:42
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij