Cupra Born debiutuje. Znamy ceny

Cupra Born to pierwszy elektryczny model marki. Producent podał już ceny dla polskiego rynku, ale bazowy wariant pojawi się dopiero w 2022 roku.

Cupra Born fot. materiały prasowe
Cupra Born

Elektryczna Cupra Born będzie dostępna w Polsce od kwoty 147 800 złotych, ale to dopiero od roku 2022. Wtedy to ofertę wzbogaci ów podstawowy wariant, nazwany Born 45 – od liczby kilowatogodzin gromadzonej w akumulatorze energii. Samochód ten otrzyma silnik o mocy 150 KM i momencie obrotowym 310 Nm, pozwalających rozpędzić pojazd od 0 do 100 km/h w 8,9 sekundy. To czas daleki od tego, czego oczekujemy od Cupry – bądź co bądź marki stworzonej jako sportowa. Dodajmy, że na jednym ładowaniu pokonamy Cuprą Born 45 do 349 km wg WLTP, czyli realnie o kilkadziesiąt kilometrów mniej.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Co na początek sprzedaży Cupry Born? W pierwszej kolejności polscy klienci będą mogli zapoznać się z wycenionym na 167 900 zł wariantem Born 58, z akumulatorem gromadzącym 58 kWh energii. Silnik tego modelu ma moc 204 KM i moment obrotowy 310 Nm, a sprint do setki potrwa 7,3 sekundy. Zasięg WLTP to okolice 427 km.

Producent zapowiada na 2022 nadejście Cupry Born z pakietem e-Boost, który podwyższa moc silnika do 231 KM – wartości, jakiej nie znajdziemy choćby w bliźniaczym Volkswagenie ID.3. Pozwala ona na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy, co jest czasem o niemal sekundę odbiegającym od tego, co oferuje benzynowy hot-hatch Cupra Leon. Wariant e-Boost dla Cupry Born wyceniony jest na 174 200 zł z akumulatorem 58 kWh lub od 197 500 zł z „baterią” gromadzącą 77 kWh energii.

REKLAMA

Cupra Born – zasięg i ekologia

Cupra Bornfot. materiały prasowe
Cupra Born

Cupra Born zapewnia póki co przyzwoite 427 km bezemisyjnego zasięgu, a dzięki sprzedawanemu od 2022 roku pakietowi e-Boost dystans ten zwiększy się do 540 km (WLTP). Dodatkowo, zaledwie 7 minut ładowania z mocą 125 kW ma wystarczyć, aby wydłużyć trasę o kolejne 100 km. Z kolei od 5 do 80 proc. ładowanie trwać ma 35 minut.

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Przy okazji premiery producent wspomina też o tym, że elektryczna Cupra Born to pierwszy model marki zaprojektowany i wyprodukowany w duchu neutralności pod względem emisji CO2. Podczas całego procesu produkcji samochodu, w łańcuchu dostaw wykorzystywana jest energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. Pozostałe emisje są kompensowane poprzez inwestycje środowiskowe.

Co więcej, wiele uwagi przykłada się obecnie do recyklingu materiałów. I tak, we wnętrzu Cupry Born wykorzystano materiały pochodzące właśnie z odzysku. Centralna część foteli kubełkowych jest wykonana z SEAQUAL YARN, pochodzącej z upcyklingowanych tworzyw sztucznych z dna mórz i oceanów oraz z zanieczyszczonych plaż. W panelach drzwi i podłokietnikach wykorzystano z kolei inne mikrowłókno pochodzące z recyklingu – DINAMICA.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA