REKLAMA

Cupra Formentor. Pierwsze zdjęcia SUV-a

Cupra Formentor to drugi model marki, a pierwszy opracowany nie na bazie modelu Seata.

Cupra Formentor Materiały prasowe
Cupra Formentor

Hiszpańska marka Cupra powstała jako samodzielny twór rok temu. Z okazji tej symbolicznej rocznicy opublikowano oficjalne zdjęcia drugiego modelu, który dołącza do sprzedawanej już Cupry Ateca.

Jak zaznaczono w komunikacie prasowym, już w pierwszym roku Cupra sprzedała 14,4 tys. egzemplarzy, wliczając w to oczywiście modele Seata w sportowych wersjach Cupra. Docelowo marka ma mieć w niedługim czasie aż siedem własnych modeli. Drugim jest właśnie Formentor.

Cupra Formentor – nazwa

Nie dalej jak dwa dni temu pisaliśmy, przy okazji publikacji pierwszego zdjęcia teaserowego, o prawdopodobnej nazwie dla nowego modelu Cupry. Jedną z opcji była nazwa Terramar, ale jak się okazuje, wygrała nazwa Formentor.

Jeśli chodzi o nazwę. Tradycyjnie dla Seata, a więc też dla marki-córki Cupry, nazwy modeli inspirowane są nazwami hiszpańskich miast. Tym razem padło na Przylądek Formentor, najpiękniejszy bodaj punkt widokowy Majorki. Kto był, ten wie jak jest tam pięknie. Kto nie był, może obejrzeć zdjęcia w internecie. Tymczasem wróćmy do samochodu.

Póki co Cupra Formentor jest wersją koncepcyjną i taką też zobaczymy na początku marca w Genewie, ale patrząc na zdjęcia nie możemy oprzeć się wrażeniu, że wersja produkcyjna różnić się będzie nieznacznie.

Zobacz także: zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

REKLAMA

Cupra Formentor Materiały prasowe
Cupra Formentor

Cupra Formentor – napęd

Cupra Formentor ma być średniej wielkości SUV-em o – jak się okazuje – napędzie hybrydowym typu plug-in. Wcześniej spekulowano, że pod maskę trafi silnik Cupry Ateca o mocy 300 KM lub diesel biturbo ze Skody Kodiaq RS o mocy 240 KM.

Jak obiecuje producent, jest to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów napędowych, zapewniających sportowe osiągi przy jednoczesnej oszczędności paliwa. Napęd łączy wysoką wydajność i moc hybrydowego systemu plug-in z mocą i wysokim momentem obrotowym silników elektrycznych. Całkowita moc układu to 240 KM. Jest ona dostarczana na koła za pośrednictwem dwusprzęgłowej skrzyni DSG.

Inteligentny system zawieszenia DCC oraz blokada mechanizmu różnicowego wpłyną na zwiększenie możliwości układu napędowego. Dzięki zintegrowanej baterii systemu plug-in hybrid Cupra Formentor może natomiast pokonać w trybie elektrycznym nawet do 50 km, wg pomiarów w cyklu WLTP.

REKLAMA

Cupra Formentor Materiały prasowe
Cupra Formentor

Cupra Formentor – stylistyka

Jeśli chodzi o wygląd nadwozia, Cupra Formentor prezentuje się bardzo rasowo. Z przodu uwagę zwracają skośne, agresywne klosze lamp schodzące się ku dużemu grillowi o ciekawym wzorze. Pod reflektorami umieszczono osobne, okrągłe klosze lamp przeciwmgielnych.

W rozbudowanym zderzaku wrażenie masywności zwiększają boczne wloty powietrza, poszerzające optycznie auto oraz duża powierzchnia wlotów powietrza u dołu zderzaka.

Tył samochodu, widoczny na jednym z pierwszych zdjęć, pokazuje równie rasową stylizację. Nie można oprzeć się wrażeniu podobieństwa do Alfy Romeo Stelvio, a gdzieś tam nawet do Kii Sportage. Bardziej jednak do Alfy.

Dobrze wyglądają nie tylko lampy, podobne do tych znanych z Seata Tarraco, ale przede wszystkim cztery końcówki wydechu i rozbudowany dyfuzor , a także potężny spoiler nad tylną szybą. Efektu całości dopełniają mocno poszerzone tylne błotniki.

− Największymi atutami stylistyki modelu Formentor są idealne proporcje, silnie zaznaczone linie, dopracowane szczegóły oraz wyszukana koncepcja kolorystyczna. Wrażenie wysokiej jakości potęguje również zintegrowane tylne światło, które zabudowane na całej szerokości klapy podkreśla unikalny kształt tej części nadwozia. Szyku całości nadaje matowy kolor petrol blue − mówi o Cuprze Formentor Alejandro Mesonero-Romanos, dyrektor ds. designu marki Seat.

REKLAMA

Cupra Formentor Materiały prasowe
Cupra Formentor

Cupra Formentor – wnętrze

Na koniec kabina, gdzie poza sportową kierownicą o grubym wieńcu i mocno wyrzeźbionych fotelach na próżno szukać drapieżnych, sportowych akcentów. Trochę szkoda, że kokpit jest tak zachowawczo zaprojektowany, żeby nie powiedzieć smutny. Jest jednak szansa, że w modelu produkcyjnym styliści poprawią to niedopatrzenie.

Cupra Formentor zadebiutuje na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie, gdzie publiczność będzie mogła po raz pierwszy zobaczyć koncepcyjny samochód dający przedsmak tego, co marka szykuje w przyszłości. Wtedy poznamy więcej szczegółów dotyczących choćby napędu i osiągów.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA