REKLAMA

Czechy wprowadzają elektroniczne winiety autostradowe

Prezydent Czech Milosz Zeman podpisał nowelizację ustawy, która zamieni naklejane winiety na elektroniczną opłatę. Znamy datę wejścia zmian w życie.

Autostrada Shutterstock
Autostrada, fot. Shutterstock

Czeskie autostrady są często odwiedzane przez Polaków, czy to w drodze do pracy, na weekendowy wypad, czy też w podróży po Europie. Do tej pory konieczne było zakupienie winiety, którą należało nakleić na przednią szybę. I tak będzie jeszcze przez kilkanaście miesięcy.

Zapowiadane zmiany w sposobie pobierania opłat za przejazd czeskimi autostradami mają wejść w końcu w życie. Prezydent Czech Milosz Zeman podpisał właśnie nowelizację ustawy o opłatach drogowych. Jak poinformował rzecznik prezydenta Czech, Jirzi Owczaczek, elektroniczne winiety autostradowe zastąpią tradycyjne nalepki począwszy od 2021 roku.

Zniknie konieczność wcześniejszego zakupu naklejanej winiety czy to na przygranicznej stacji paliw, w punkcie PZMot czy na granicy. Opłaty dokonać będzie można za pomocą strony internetowej lub mobilnej aplikacji.

Obecnie zakupić można czeskie winiety na okres 10 dni, miesiąca lub jednego roku. Kosztują one, odpowiednio, około 52 złote, około 74 złote i około 255 złotych. Co ważne, po wprowadzeniu elektronicznych winiet, ich ceny pozostaną na niezmienionym poziomie. Zdecydowali tak posłowie, argumentując to trwającymi i zakrojonymi na dużą skalę remontami.

Zobacz także: dopłaty do aut elektrycznych w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Jak kontrolowane będą samochody pod kątem wykupienia opłaty drogowej? Podobnie jak działa to chociażby na Węgrzech. Przy zakupie winiety elektronicznej podany będzie numer rejestracyjny samochodu, a kontrola odbywać się będzie za pomocą kamer i bramek wykorzystywanych do kontroli opłat dla firm transportowych.

Z tego, co już wiadomo, roczna opłata elektroniczna nie będzie ograniczała się do roku kalendarzowego, a będzie ważna przez kolejny rok od zakupu. Tak więc roczna winieta zakupiona w grudniu, nie będzie obowiązywać tylko do 31 grudnia, ale aż do grudnia kolejnego roku. Winieta taka ma również zachować ważność w razie sprzedaży samochodu.

Jest jeszcze zapis mówiący o zwolnieniu z opłat za autostrady dla pewnej grupy samochodów. Będą to pojazdy elektryczne na baterie, elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz hybrydowe o emisji dwutlenku węgla poniżej 50 gramów na kilometr.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA