Czekając na obniżkę cen na stacjach

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg stałych notowań cen paliw na polskim rynku, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w ciągu tygodnia przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 spadła o symbolicznego grosza i wynosi teraz 4,62 zł/l. Olej napędowy stracił na wartości 3 gr., schodząc do poziomu 3,90 zł/l. Trwa podwyżka cen autogazu, który w ciągu tygodnia podrożał przeciętnie z 1,89 zł/l do 1,94 zł/l. Na wielu stacjach w ostatnich dniach nie było praktycznie żadnych poważniejszych ruchów cenowych.

e-petrol.pl podtrzymuje cały czas prognozę, że możemy spodziewać się w każdej chwili ruchu cenowego w dół w detalu, zwłaszcza dla benzyn. W połowie czerwca ceny hurtowe benzyny 95 i oleju napędowego w PKN Orlen - uważane przez rynek za wyznacznik sytuacji - osiągnęły tegoroczne szczyty. Od tego czasu benzyna potaniała o nieco ponad 300 zł/1000 litrów, a olej napędowy o ok. 170 zł. Jeszcze kilka tygodni temu marże detaliczne w handlu paliwami na polskim rynku były skromne, więc podwyżki wtedy - jak najbardziej uzasadnione. Od tamtego czasu obserwujemy jednak nieprzerwany ruch notowań w dół. Zmiany cen w hurcie zawsze z opóźnieniem przekładają się na handel detaliczny, od kilku do kilkunastu dni, w zależności od stacji (potrzebny jest choćby czas na rotację zapasu). Teraz więc można już spodziewać się obniżki cen benzyn na stacjach przez zarządzające nimi koncerny, w pewnych przypadkach nawet o ok. 10 gr., bo ostatnie spadki cen w hurcie na to pozwalają, biorąc pod uwagę marże detaliczne. W przypadku oleju napędowego ruch cenowy będzie dużo mniejszy lub wręcz żaden, bo w jego przypadku pole manewru jest dużo węższe.

Od kilku dni tanieje na rynkach światowych ropa naftowa. Związane jest to z napływem na rynek całej serii spadkowych w swej wymowie danych fundamentalnych dla sektora naftowego (wysokie zapasy paliw, niski popyt) i makroekonomicznych (wysokie bezrobocie w USA i w Europie, czyli ogólnie zła koniunktura gospodarcza). Na najbliższe dni nie ma przesłanek do powrotu mocniejszych wzrostów. Na taniejącą ropę naftową i paliwa na rynkach światowych nałożył się też mocny ostatnio wobec dolara amerykańskiego polski złoty. Ponieważ polskie firmy podążają za trendami cenowymi z rynków międzynarodowych, to właśnie spowodowało wspomniane obniżki hurtowe. Teraz powinny one przekładać się też na stacje.

źródło: e-petrol.pl

REKLAMA

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA