Czekając na poważniejszy ruch cen paliw

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Ostatnie spadki cen ropy i paliw na rynkach międzynarodowych, przy poprawie notowań złotego wobec dolara, pozwalają jednak prognozować mocne obniżki cen hurtowych u polskich producentów, a co za tym idzie w perspektywie kilkunastu dni ruch w dół też dla cen detalicznych.  

Benzyna 95, według notowań e-petrol.pl, w tym tygodniu kosztuje przeciętnie w Polsce 4,42 zł/l (bez zmian od zeszłego tygodnia). O 2 gr. potaniał średnio olej napędowy, do ceny 4,35 zł. Autogaz odnotował mały ruch w górę, osiągając 2,27 zł/l (wobec 2,25 zł tydzień temu).  

Ruchy cenowe w poszczególnych województwach były w ostatnich dniach dość różne, w niektórych regionach ceny paliw spadły, w innych wzrosły. Spadki średnich cen obu paliw tradycyjnych - benzyny i oleju napędowego - odnotowaliśmy w województwach śląskim i opolskim.

Są województwa, gdzie taniał olej napędowy przy drożejącej jednocześnie benzynie. Ropa naftowa na światowych giełdach od pewnego czasu systematycznie tanieje, a w Polsce rodzą się pytania - dlaczego tempo spadków wyhamowało na naszym rynku.

W dużej mierze wynikało to ze złotówki słabnącej wobec dolara amerykańskiego. Poprawa notowań naszej waluty, przy trwających obniżkach cen ropy i paliw na rynkach międzynarodowych, pozwala czekać na powrót wyraźniejszych spadków cen w Polsce. Szybko reaguje na zmiany na "szerokim rynku" hurt, w detalu trzeba na reakcję poczekać przynajmniej kilka dni.

Źródło: e-petrol.pl

 

Zobacz również:
REKLAMA