Jeep używa nazwy Cherokee (Czirokez) od ponad 45 lat. I na razie nic się zapewne nie zmieni. Wódz plemienia Czirokezów, Chuck Hoskin Jr. potwierdził branżowemu magazynowi „Automotive News”, że jego prośbie o zmianę nazwy modelu „uprzejmie odmówiono”.
Carlos Tavares chce „rozwiązać problem”
Mimo to bardzo możliwe, że Jeep Cherokee i Grand Cherokee jednak będą nazywać się inaczej. Do debaty odniósł się bowiem osobiście prezes koncernu Stellantis, do którego należy Jeep. „Wall Street Journal” cytuje słowa Carlosa Tavaresa: „W tej chwili nie wiem, czy rzeczywiście istnieje problem, ale jeśli się pojawi, to oczywiście go rozwiążemy”.
Znaczyłoby to, że firma jest skłonna wyjść naprzeciw żądaniom Indian w odróżnieniu od menedżerów Jeepa, którzy wykluczali zmianę nazwy obydwu modeli. Amerykański magazyn „Car and Driver” opublikował w swoim czasie stanowisko szefów Jeepa, którzy stwierdzili: „Przez lata starannie wybieraliśmy nazwy naszych modeli tak, by oddawały cześć pierwszym mieszkańcom Ameryki”.
Kulturowy kicz
„Car and Driver” sam rozpoczął wcześniej dyskusję na ten temat, pytając Hoskina co sądzi o tych nazwach. Wódz Czirokezów stwierdził: „Jestem przekonany, że nie mają nic złego na myśli, ale naklejanie nazwy naszego plemienia na bok auta nie jest dla nas honorem”. Nadszedł czas, by Jeep przestał używać tej nazwy. Wynika stąd, że powinien poszukać innych oznaczeń dla Cherokee i Grand Cherokee.
Oczywiście nie chodzi wyłącznie o nazwy samochodów, na sprawę trzeba patrzeć w szerszym kontekście. W czasach, gdy w USA rośnie w siłę ruch „Black lives matter” wiele mówi się nie tylko o prawach czarnoskórych mieszkańców, lecz także wszelkich mniejszości. Nazwy takie jak te na modelach Jeepa są coraz częściej postrzegane jako przejaw dyskryminacji i nawet jeśli nie mają rasistowskiego podłoża, wielu ludzi uważa je co najmniej za kulturowy kicz, który nie pasuje do obecnych czasów.
Komentarze
~komuna won, 2021-03-15 16:39:54
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?