Czy Jeep Cherokee zmieni nazwę? Wzywa do tego wódz indiańskiego plemienia

„Nadszedł właściwy czas” – wódz plemienia Czirokezów, Chuck Hoskin Jr. wezwał zarząd Jeepa do zmiany nazwy popularnych SUV-ów. Producent odmawia, ale szef koncernu Stellantis, Carlos Tavares, niczego nie wyklucza.

Jeep Cherokee 2018 fot. materiały prasowe
Jeep Cherokee 2018
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 179 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Jeep używa nazwy Cherokee (Czirokez) od ponad 45 lat. I na razie nic się zapewne nie zmieni. Wódz plemienia Czirokezów, Chuck Hoskin Jr. potwierdził branżowemu magazynowi „Automotive News”, że jego prośbie o zmianę nazwy modelu „uprzejmie odmówiono”.

REKLAMA

Carlos Tavares chce „rozwiązać problem”

Mimo to bardzo możliwe, że Jeep Cherokee i Grand Cherokee jednak będą nazywać się inaczej. Do debaty odniósł się bowiem osobiście prezes koncernu Stellantis, do którego należy Jeep. „Wall Street Journal” cytuje słowa Carlosa Tavaresa: „W tej chwili nie wiem, czy rzeczywiście istnieje problem, ale jeśli się pojawi, to oczywiście go rozwiążemy”.

Znaczyłoby to, że firma jest skłonna wyjść naprzeciw żądaniom Indian w odróżnieniu od menedżerów Jeepa, którzy wykluczali zmianę nazwy obydwu modeli. Amerykański magazyn „Car and Driver” opublikował w swoim czasie stanowisko szefów Jeepa, którzy stwierdzili: „Przez lata starannie wybieraliśmy nazwy naszych modeli tak, by oddawały cześć pierwszym mieszkańcom Ameryki”.

Kulturowy kicz

„Car and Driver” sam rozpoczął wcześniej dyskusję na ten temat, pytając Hoskina co sądzi o tych nazwach. Wódz Czirokezów stwierdził: „Jestem przekonany, że nie mają nic złego na myśli, ale naklejanie nazwy naszego plemienia na bok auta nie jest dla nas honorem”. Nadszedł czas, by Jeep przestał używać tej nazwy. Wynika stąd, że powinien poszukać innych oznaczeń dla Cherokee i Grand Cherokee.
Oczywiście nie chodzi wyłącznie o nazwy samochodów, na sprawę trzeba patrzeć w szerszym kontekście. W czasach, gdy w USA rośnie w siłę ruch „Black lives matter” wiele mówi się nie tylko o prawach czarnoskórych mieszkańców, lecz także wszelkich mniejszości. Nazwy takie jak te na modelach Jeepa są coraz częściej postrzegane jako przejaw dyskryminacji i nawet jeśli nie mają rasistowskiego podłoża, wielu ludzi uważa je co najmniej za kulturowy kicz, który nie pasuje do obecnych czasów.

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz także:

Zmiany nazw także w sporcie zawodowym

Z podobną krytyką spotkał się świat amerykańskiego sportu. Nazwy dwóch znanych drużyn zaczęto uważać nagle za rasistowskie i dlatego zostały zmienione. Drużyna bejsbola, Cleveland Indians, zmieniła ostatnio swoje logo i w kolejnym sezonie będzie występować pod nową nazwą. Także zespół NFL z Waszyngtonu zrezygnował z nazwy Redskins (Czerwonoskórzy) i w ubiegłym sezonie występował jako Washington Football Team, nadal jednak nie zdecydowano jak ostatecznie będzie się nazywać. „Myślę, że nadszedł czas, gdy firmy i drużyny sportowe powinny usunąć ze swoich plakatów, maskotek, produktów, koszulek i w ogóle ze sportu indiańskie nazwy”, stwierdził Chuck Hoskin Jr.

Cherokee nazywał się kiedyś Liberty

Firma American Motors Corporation (AMC), która była niegdyś właścicielem Jeepa, kłopotliwej dziś nazwy użyła po raz pierwszy w 1975 roku w stosunku do dwudrzwiowego Cherokee SJ i stosowała ją do lat 80., później w odniesieniu do modelu XJ. W 1993 roku – AMC stała się w tzw. międzyczasie częścią koncernu Chrysler, który uczynił z Jeepa markę samochodów terenowych – na rynku pojawił się dodatkowo większy model, czyli Grand Cherokee, który swoją nazwę nosi do dzisiaj. Inaczej było z mniejszym modelem, który przez pewien czas nazywał się Liberty i w 2013 roku powrócił do pierwotnego imienia. Kiedyś nazwa Cherokee nie budziła takich wątpliwości jak dzisiaj, a Jeep nie konsultował z Czirokezami przywrócenia dawnej nazwy, jednak oni sami też nie wyrazili swojego zdania na ten temat. Teraz to się zmieniło i od zeszłego lata Czirokezi i Jeep pozostają ze sobą w kontakcie w tej sprawie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA