Czy chińskie SUV-y są bezpieczne? Euro NCAP sprawdza

Pięć nowych modeli samochodów poddano testom zderzeniowym Euro NCAP. Wśród nich znalazły się dwa auta chińskich marek, a także po jednym Audi, Subaru i Toyocie. Mamy wyniki.

Lynk&Co 01 w teście Euro NCAP fot. Euro NCAP
Lynk&Co 01 w teście Euro NCAP

Testom zderzeniowym, przeprowadzonym przez organizację Euro NCAP, poddano w sumie pięć nowych modeli samochodów, z których tylko jeden ma napęd konwencjonalny, a pozostałe to pojazdy hybrydowe i elektryczne, w tym jeden wykorzystujący wodorowe ogniwa paliwowe:

REKLAMA
  • Audi Q4 e-tron
  • Lynk&Co 01
  • NIO ES8
  • Subaru Outback
  • Toyota Mirai

Oprócz tego, jak czytamy w raporcie Euro NCAP, Ford Kuga PHEV, czyli w wersji hybrydowej plug-in, która pojawiła się w ofercie, otrzymał taką samą liczbę pięciu gwiazdek jak wersje spalinowe i nie był ponownie testowany. Choć z drugiej strony może warto byłoby to zrobić, bowiem Euro NCAP regularnie zaostrza kryteria oceny, poza tym przecież zamontowanie dodatkowego osprzętu, w tym ciężkich akumulatorów czy dodatkowego silnika elektrycznego zmieniają masę, jej rozkład, a więc i poniekąd wpływają na ocenę końcową. Taka jest jednak decyzja władz Euro NCAP i taką ją przyjmujemy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Chińskie SUV-y w Europie – czy są bezpieczne?

Zacznijmy od dwóch modeli chińskich marek – Lynk&Co 01 oraz NIO ES8. Oba te samochody uzyskały maksymalny wynik pięciu gwiazdek, co skomentował Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP, mówiąc że oba przetestowane modele pokazują, że etykietka „Made in China” przestaje mieć negatywne konotacje w kwestii jakości i bezpieczeństwa. Widać też, że producenci mają świadomość, że chcąc sprzedawać swoje produkty w Europie, muszą liczyć się z surową oceną Euro NCAP, a więc i z zapewnieniem odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Lynk&Co 01 to model, która w Europie jest nowością i egzotyką zarazem, szczególnie w naszym regionie. Ale warto pamiętać, że należy ona do koncernu Geely, właściciela m.in. szwedzkiego Volvo, a model 01 współdzieli elementy konstrukcyjne z Volvo XC40. Wyniki uzyskane przez Lynk&Co 01 w teście Euro NCAP są wręcz imponujące, bo ten hybrydowy SUV otrzymał aż 96 proc. punktów w dziedzinie ochrony dorosłych pasażerów, z maksymalną notą za ochronę przy zderzeniu bocznym.

Drugi z modeli chińskiego pochodzenia, nowość w Europie, sprzedawana na początek w Norwegii, to elektryczny NIO ES8. Ten samochód także zdobył pięć gwiazdek, a na szczególną uwagę zasłużyły, w opinii ekspertów, aktywne systemy bezpieczeństwa, z ponadprzeciętnym wynikiem dla systemu awaryjnego hamowania. W kategorii systemów bezpieczeństwa NIO ES8 uzyskał rzadko spotykaną notę 92 proc.

 

REKLAMA

REKLAMA

Subaru Outback – klasycznie, bezpiecznie

Subaru Outback to jedyny w zestawieniu samochód z klasycznym napędem spalinowym zarazem i jedna z niewielu takich nowości ostatnich miesięcy. Solidnie zbudowany model Outback zabłysnął w teście zderzeniowym, notując komplet gwiazdek oraz jeszcze wyższą niż NIO ES8 notę w kategorii systemów bezpieczeństwa – 95 proc. Tutaj na szczególną uwagę zasłużył system rozpoznający zmęczenie i rozkojarzenie kierowcy, śledząc ruch gałek ocznych przy pomocy kamery na desce rozdzielczej. Podobne rozwiązanie ma zresztą wymieniony wyżej NIO.

Toyota Mirai – wodór na piątkę

Kolejny pięciogwiazdkowy model to Toyota Mirai, czyli rodzynek na rynku, napędzany silnikiem elektrycznym, który czerpie energię z wodorowych ogniw paliwowych. Bezpieczeństwo jest tu szczególnie istotne przez wzgląd na obecność na pokładzie wysokociśnieniowego zbiornika wodoru, który przecież wymieszany z tlenem stanowi mieszankę wybuchową. Wszystkie testy wykazały jednak najwyższy poziom bezpieczeństwa takiego rozwiązania.

Audi Q4 e-tron – bezpieczne premium

Wreszcie na koniec Audi Q4 e-tron, czyli elektryczny SUV marki z Ingolstadt, współdzielący podzespoły z innymi „elektrykami” Grupy Volkswagen, jak Volkswagen ID.4 czy Skoda Enyaq iV. Podobnie zresztą jak oba wymienione wyżej modele, Q4 e-tron zgarnął komplet gwiazdek, wyróżniając się wysokim ogólnym poziomem bezpieczeństwa, w tym 93 proc. w kategorii ochrony dorosłych pasażerów.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA