REKLAMA

DS 3 Crossback – premiera

Marka DS zaprezentuje na salonie samochodowym w Paryżu nową generację modelu DS 3. Z pierwszą generacją samochód będzie miał jednak mniej wspólnego, niż może się wydawać. Oto, co już o nim wiemy.

DS 3 Crossback 2018 Materiały prasowe
DS 3 Crossback 2018, fot. DS

Już pierwszy rzut oka na DS 3 Crossbacka pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z na wskroś designerskim samochodem. Widać w nim ducha pierwszego – bardzo zresztą udanego – modelu DS 3, pierwotnie sprzedawanego jeszcze jako Citroen.

Podstawowa różnica między nowym, a starym modelem polega jednak na tym, że teraz DS 3 jest pięciodrzwiowy, a do tego ma zwiększony prześwit – na co wskazuje druga część nazwy - „Crossback”. W czasach rosnącej popularności małych crossoverów taki ruch ze strony DS-a był koniecznością.

REKLAMA

DS 3 Crossback 2018 Materiały prasowe
DS 3 Crossback 2018, fot. DS

Jeśli chodzi o design samochodu, styliści marki DS nie rozczarowali. Po bardzo udanym DS 7 Crossbacku poprzeczka zawisła wysoko, ale mały DS 3 Crossback z łatwością do niej doskoczył. Pewne kontrowersje budzić może jedynie projekt przodu, z „pływającymi” reflektorami, ale to kwestia gustu.

Auto jest stylistyczną perełką. Gdzie nie spojrzeć, tam mamy odważne kształty, wyraziste przetłoczenia, intrygujące detale, a już kwintesencją tego jest kabina. Spójrzcie tylko, ile tam się dzieje.

REKLAMA

DS 3 Crossback 2018 Materiały prasowe
DS 3 Crossback 2018, fot. DS

Na wejściu uwagę przykuwa konsola środkowa, z motywem rombów (jako umysł ścisły muszę doprecyzować, że są to właściwie obrócone o 45 stopni kwadraty). Przyciski i nawiewy sąsiadujące ze sobą tworzą ciekawy wzór.

Pozostałe popisy designerów widać choćby w okolicy dźwigni zmiany biegów, gdzie przyciski wyglądają jak kryształy, przy zegarach, kryjących wyświetlacz, czy w przeszyciach tapicerki foteli i deski rozdzielczej.

REKLAMA

DS 3 Crossback 2018 Materiały prasowe
DS 3 Crossback 2018, fot. DS

Nadwozie DS 3 Crossbacka mierzy 4,12 metra długości, 1,79 metra szerokości oraz 1,54 metra wysokości. Powstał na nowej platformie, którą wkrótce otrzyma nowa generacja Peugeota 208 czy Opla Corsy. Pojemność bagażnika to bardzo przyzwoite 350 litrów.

Teraz kolejna ciekawostka – napędy. Znajdziemy tu niemal wszystko, co można sobie wyobrazić – od oczywistych silników benzynowych, poprzez coraz rzadziej stosowanego już diesla, aż po napęd w pełni elektryczny! Po drodze producent zaproponuje jeszcze na dokładkę hybrydę.

REKLAMA

DS 3 Crossback 2018 Materiały prasowe
DS 3 Crossback 2018, fot. DS

Podstawą będzie motor 1,2 PureTech o mocy 100 KM, jego 130-konna wersja oraz topowa 155-konna. Jeśli chodzi o diesla, będzie to 1,5-litrowe BlueHDI o mocy 100 lub 130 koni mechanicznych. Napęd przenoszony będzie na wszystkie koła za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów lub nowego automatu EAT8.

Wersja elektryczna DS 3 Crossback E-Tense pojawi się na rynku jeszcze przed odmianą hybrydową. 136-konny motor elektryczny oferować będzie 260 Nm momentu obrotowego, a 50-kWh bateria litowo-jonowa pozwoli pokonać do 300 km na jednym ładowaniu.

REKLAMA

DS 3 Crossback 2018 Materiały prasowe
DS 3 Crossback 2018, fot. DS

Uzupełnianie energii przy użyciu szybkiej, 100-kW ładowarki pozwoli naładować 80 proc. baterii w 30 minut. Użycie specjalnego wallboxa i prądu dwufazowego naładuje auto w 7 godzin, a prąd trójfazowy zrobi to o dwie godziny szybciej. Z kolei zwykłe domowe gniazdko wymagać będzie aż 20 godzin na pełne zregenerowanie zapasu prądu w bateriach.

Więcej o nowym DS 3 Crossbacku dowiemy się 2 października, podczas prezentacji na salonie samochodowym w Paryżu, gdzie redakcja Auto Motor i Sport będzie obecna, by przeprowadzić obszerną relację.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA