DS 4: wielki powrót luksusowego kompaktu

DS 4 powraca po paru latach nieobecności w gamie jako większy i bardziej luksusowy model, z wysmakowanym designem nadwozia i nowatorskim wnętrzem.

DS 4 fot. materiały prasowe
DS 4

Podczas światowej prezentacji nowego DS 4 zobaczyliśmy bardzo ładnie skrojonego hatchbacka, który na rynku podgryzać ma ofertę producentów premium, w tym modele takie jak Audi A3, Mercedes Klasy A czy BMW Serii 1. Ale wśród konkurentów wymienić można również Mercedesa GLA, czyli uterenowiony kompakt, bowiem DS 4 oferowany będzie również w wersji Cross. Ale po kolei.

REKLAMA

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

DS 4 – nadwozie i wnętrze

DS 4 zdecydowaniu urósł i wydoroślał, w porównaniu do swojego poprzednika, nieoferowanego już od niemal trzech lat. Nadwozie o długości 4,4 metra i szerokości 1,83 metra jest jednocześnie szerokie i dość niskie (1,47 m wysokości), co w połączeniu z mocno zarysowanym kształtem klina i nisko schodzącą linią dachu, dodaje wrażenia mocnego osadzenia na drodze.

DS 4fot. materiały prasowe
DS 4

Pod względem stylistyki „dzieje się” tu naprawdę dużo. Wspomnieć trzeba choćby o eleganckich, chowanych klamkach czy diodowych światłach do jazdy dziennej, składających się łącznie z 98 LED-ów. Ale jak wspomnieliśmy, oprócz „zwykłego” DS 4 pojawi się także uterenowiona wersja DS 4 Crossback, a także trzeci wariant – DS 4 Performance Line, mająca grać rolę tej bardziej sportowej. Wszystkie trzy wcielenia DS 4 bazują na tej samej płycie podłogowej EMP2, współdzielonej choćby z nowym Citroenem C4.

DS 4fot. materiały prasowe
DS 4

W kabinie nowego DS 4 panuje futurystyczny klimat, z wieloma gładkimi powierzchniami i wyeliminowaniem tradycyjnych centralnych kratek nawiewu, które ukryto pod centralnym ekranem, wokół linii fizycznych przycisków. Nie da się przy tym nie zauważyć, umieszczonej na konsoli środkowej między fotelami, gładkiej tafli dotykowego panelu, który służy do obsługi multimediów za pomocą prostych gestów.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

DS 4 – silniki i napęd

DS 4fot. materiały prasowe
DS 4

DS proponuje szeroką gamę jednostek napędowych, wśród których czołowe miejsce zajmie hybryda plug-in o mocy systemowej 225 KM, pozwalająca pokonać około 50 km na jednym ładowaniu akumulatora. Ten napęd łączy 180-konny silnik benzynowy ze 110-konnym motorem elektrycznym.

Oprócz tego w ofercie znajdziemy zarówno jednostki benzynowe PureTech, generujące moc 130, 180 oraz 225 KM, a także diesla BlueHDi o mocy 130 KM.

DS 4 – zaawansowana technologia

Na koniec warto wspomnieć pokrótce o ofercie systemów, wśród których wymienić trzeba, zapożyczony z DS 7, układ Active Scan Suspension, który skanuje nawierzchnię drogi przed samochodem, wspomagając zawieszenie w jak najlepszym tłumieniu nierówności. Mamy tu także system Night Vision, rozpoznający pieszych i zwierzęta nocą, czy też wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością, a także systemy jazdy autonomicznej na poziomie 2.

Nowy DS 4 pojawi się w sprzedaży w czwartym kwartale 2021. Ceny poznamy bliżej daty premiery.

REKLAMA