REKLAMA

Dacia Duster Pick-Up: kosztowny i niedostępny

Skonstruowanie pick-upa na bazie istniejącego modelu nie wydaje się szczególnie trudnym zadaniem. Tymczasem Dacia potrzebowała niemal dwóch lat, żeby wypuścić na rynek Dustera Pick-up.

Dacia Duster Pick-Up fot. materiały prasowe
Dacia Duster Pick-Up
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Choć oczywiście powyższe zdanie jest dużym uproszczeniem, to chodzi o fakt, że już w lutym 2019 roku pisaliśmy o tym, że Dacia zdecydowała o wprowadzeniu w najbliższym czasie do sprzedaży Dustera w użytkowej wersji pick-up. I dopiero teraz mamy oficjalne zdjęcia i cennik modelu. Od razu spieszymy też ze złą informacją – Dacia Duster Pick-Up oferowana będzie tylko na rodzimym, rumuńskim rynku. Czy producent przewiduje eksport? Póki co, oficjalnie nie. Poza tym umówmy się, że Polska nie jest specjalnie mocnym rynkiem dla tego typu samochodów.

REKLAMA

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Ile kosztuje Dacia Duster Pick-Up? Tu lekkie zaskoczenie, bo nie tyle nie jest tanio, co można wręcz powiedzieć, że cena jest zaporowa. Ponieważ pamiętamy, jak lata temu, bo w roku 2009, debiutowała u nas Dacia Logan w wersji pick-up i w najdroższej wersji kosztowała niespełna 40 tys. złotych. Tak, to były czasy. Teraz okazuje się, że Duster Pick-Up jest w Rumunii o średnio 4 tys. euro droższy od Dustera, na którym bazuje.

Renault Duster Orochfot. materiały prasowe
Renault Duster Oroch

Przykładowo, wariant Comfort z silnikiem Diesla Blue dCi 115 i napędem na cztery koła, w Rumunii kosztuje, w przeliczeniu, około 82 tys. złotych (u nas ten wariant to 75 tys. złotych), a oparty na nim Duster Pick-Up to już wydatek aż 100 tys. złotych. Tanio nie jest, a przynajmniej nie jest to poziom, do którego przyzwyczaiła nas Dacia.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Dacia Duster Pick-Up – droga, jak nie Dacia

Czy zatem może Duster Pick-Up prezentuje bardzo konkurencyjne możliwości? Też nie. Opracowany przez rumuńską firmę Romturingia pikap to Duster z obciętą częścią dachu. Nie jest to, znany z Argentyny, Renault Duster Oroch, który ma nawet pięciomiejscową, przedłużoną kabinę i wyceniony jest na równowartość około 70 tys. złotych.

Długość przestrzeni ładunkowej Dustera Pick-Up to 1,65 metra, a pojemność to 1000 litrów. Z kolei maksymalna masa ładunku to 500 kg. To skromne wartości, choćby z wycenianym napodobną kwotę, od 100 tys. złotych, a znacznie większym Fordem Rangerem w wersji z pojedynczą kabiną, którego skrzynia ładunkowa ma ponad 2,3 metra długości, a ładowność to niemal 1,2 tony. No i, w przeciwieństwie do Dustera, który może być wyłącznie biały, pick-up Forda ma co najmniej 7 kolorów nadwozia, w tym dwa bez dopłaty.

Na koniec napęd – w przypadku Dustera Pick-Up mamy tu 115-konnego diesla o momencie obrotowym 260 Nm i napęd na cztery koła, które wraz z podniesionym o 14 mm do 224 mm prześwitem zapewniają dobre własności terenowe. Znów, Ranger oferuje więcej mocy i większy prześwit.

Nie płaczemy zatem za brakiem Dustera Pick-Up w polskiej ofercie, ale zdjęcia zawsze obejrzeć można. Znajdziecie je w galerii poniżej.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA