Dacia Duster nowym papamobile papieża Franciszka

Papież Franciszek otrzymał od przedstawicieli Grupy Renault nowe papamobile. Jest nim Dacia Duster ze specjalną nadbudówką.

Dacia Duster - papamobile papieża Franciszka Materiały prasowe
Dacia Duster - papamobile papieża Franciszka
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Grupa Renault wydała komunikat, w którym informuje o tym, że przekazała w darze papieżowi Franciszkowi Dacię Duster 4x4, specjalnie przystosowaną do potrzeb papieża. Samochód został przekazany w Watykanie przez Christophe’a Dridiego, dyrektora generalnego Grupy Renault Romania i prezesa Automobile Dacia S.A. oraz Xaviera Martineta, dyrektora generalnego Grupy Renault Italy.

REKLAMA

Nowe papamobile jest zbudowane na najtańszym w swojej klasie SUV-e i bodaj najtańszym tej wielkości samochodem na rynku – Dacii Duster. Przekazany papieżowi egzemplarz ma oczywiście nadwozie w kolorze białym, a do tego beżowe wnętrze. Opracowany na bazie Dacii Duster egzemplarz ma 4,34 m długości i 1,80 m szerokości.

Modyfikacje zostały wykonane przez Dział Prototypów i zespół ds. Zamówień Specjalnych Dacii w Rumunii, we współpracy z firmą Romturingia, specjalizującą się w zabudowach. Zaadaptowana wersja ma pięć miejsc i wyjątkowo wygodną tylną kanapę.

Zastosowano w niej również wiele nietypowych rozwiązań oraz akcesoriów zaprojektowanych w celu dostosowania samochodu do potrzeb Watykanu, takich jak:

  • duży otwierany dach,
  • zdejmowana przeszklona nadbudówka,
  • ułatwiające wsiadanie, obniżone o 30 mm zawieszenie,
  • liczne zewnętrzne i wewnętrzne wsporniki i uchwyty.

Zobacz także: przełomowy model Volkswagena, o którym mało kto wiedział

REKLAMA

REKLAMA

Dacia Duster - papamobile papieża Franciszka Materiały prasowe
Dacia Duster - papamobile papieża Franciszka

Historia papamobile papieża Franciszka

Sam papież Franciszek znany jest z korzystania z samochodów budżetowych. Na co dzień przez długi czas jeździł kilkuletnim Fordem Focusem II, a podczas pielgrzymek korzystał z aut takich jak Volkswagen Golf Sportsvan, Fiat 500L czy Dacia Logan.

Używane w Polsce, podczas Światowych Dni Młodzieży, Volkswageny były bazowymi wersjami z silnikiem 1,2 o mocy 85 KM, a w wyposażeniu dodatkowym miały jedynie - zgodnie z życzeniem Watykanu - dywaniki. Po Światowych Dniach Młodzieży auta trafiły na licytację, z przeznaczeniem na cele charytatywne.

Niedawno głośno było o innym darze dla papieża Franciszka – Lamborghini Huracan. Zostało ono wykończone w biało-żółtych barwach, zgodnych z narodowymi barwami Watykanu. Śnieżnobiałe nadwozie w kolorze Bianco Monocerus miało żółte pasy w kolorze Giallo Tiberino.

Tradycja podobnych motoryzacyjnych prezentów nie jest wcale nowa. Papież Jan Paweł II dostał kiedyś w darze od Ferrari model Ferrari Enzo, który na aukcji zarobił później przeszło 6 milionów dolarów.

Lamborghini Huracan także trafiło na aukcję, na której zostało zlicytowane za kwotę przeszło 2,6 mln złotych. Dochód przeznaczono na wsparcie papieskich fundacji, z przeznaczeniem szczególnym na pomoc chrześcijanom w Iraku, pomoc w Afryce oraz wsparcie kobiet, które padły ofiarą prostytucji i handlu ludźmi.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA