Dacia Sandero i Sandero Stepway – nowa twarz bestsellerowych modeli

Sandero to coś więcej niż praktyczny samochód kompaktowej wielkości, to prawdziwa ikona marki Dacia i jeden z najpopularniejszych samochodów w Europie. Bestsellerowy model trafił właśnie do salonów w odświeżonej wersji – pełen nowoczesnego wyposażenia i z nowym logotypem marki.

Dacia Sandero w nowej odsłonie materiały prasowe
Dacia Sandero w nowej odsłonie

Kiedy w 2021 roku Dacia zaprezentowała światu efektowny samochód koncepcyjny o nazwie Bigster, dwie rzeczy były więcej niż pewne. Po pierwsze, Dacia udowodniła, że ma precyzyjny plan na rozwój gamy modelowej, a po drugie – zaprezentowała nowe logo marki, które z czasem miało trafić do samochodów drogowych. I właśnie trafiło, bo lada chwila w salonach pojawi się Dacia Sandero w odświeżonej wersji na 2023 rok – już z nową identyfikacją wizualną i ponownie również jako ciekawa wersja Stepway.

 

Nowy język stylistyczny popularnej marki

Dacia Sandero to niekwestionowany lider sprzedaży samochodów tej firmy, ale także (nieprzerwanie od 2017 roku) najchętniej kupowany w Europie samochód przez klientów indywidualnych. Co bardzo ważne z punktu widzenia aktualnych zmian, według danych sprzedaży aż 22% klientów kupujących ten model, jako najważniejszą cechę, która przekonała ich do wyboru, wskazuje właśnie design.

 

Dacia Sandero w nowej odsłoniemateriały prasowe
Dacia Sandero w nowej odsłonie

Dlatego zmiany wprowadzone w tym aucie można uznać za istotne, nawet jeśli zmieniły się tylko detale. Pierwszym co rzuca się w oczy to właśnie nowy logotyp umieszczony na osłonie chłodnicy o zmienionym kształcie. Nie przypomina ono teraz logo stosowanego od lat, ale ma bardziej wyprawowy i podróżniczy charakter. Za tą zmianą poszła także modyfikacja wyglądu reflektorów oraz tylnych świateł, a także odświeżony wygląd zderzaków oraz – co najważniejsze – na pokrywie bagażnika pojawiła się wyeksponowana nazwa marki. Analogiczne zmiany pojawiły się też w bojowo stylizowanej odmianie Stepway.

We wnętrzu także łatwo zauważyć podobną zmianę, czyli napis Dacia umieszczony na kierownicy w miejsce logotypu. Do tego doszło kilka zmian, które omówimy na końcu, przy okazji wyposażenia tego samochodu, a także różne detale. Nie sprawiają one, że wygląd Dacii radykalnie się zmienił, ale były wymagane z racji ergonomii oraz aerodynamiki, więc przy okazji zmian je także wdrożono – mowa m.in. o przesunięciu anteny dachowej na tył dachu oraz zamontowania zupełnie nowych klamek zewnętrznych w drzwiach.

Idealna do miasta – Dacia Sandero

Dacia Sandero to samochód, który pojawił się na rynku po raz pierwszy w 2008 roku i do dziś doczekaliśmy się trzech generacji tego modelu. Łącznie do rąk kierowców trafiło już przeszło 2,6 miliona egzemplarzy. Rumuńskie auto kompaktowe w ostatnia latach przyciąga uwagę za sprawą udanego designu, ale od samego początku kierowcy wskazują także na rodzinne, przestronne wnętrze i bardzo wysoki stosunek ceny do jakości – ta ostatnia cecha aż dla 64% kierowców jest kluczowa przy wybierze auta.

 

Dacia Sandero w nowej odsłoniemateriały prasowe
Dacia Sandero w nowej odsłonie

Wspomniane cechy w nowym modelu dalej są mocno uwypuklone, ale coraz mocniejszą stroną Dacii Sandero jest także dostępna gamą silników – do wyboru są dwie jednostki, obie trzycylindrowe o pojemności 1 litra, ale różniące się obecnością turbosprężarki lub nie. Ta słabsza występuje tylko w odmianie 65-konnej, natomiast jednostka turbodoładowana w wariantach od 90 do nawet 110 KM. W ofercie są 5- i 6-biegowe przekładnie ręczne oraz skrzynia automatyczna.

Nie to jest jednak najważniejsze, ale obecność w cenniku silnika oznaczonego jako ECO-G 100. To silnik benzynowy z dodatkowym zasilaniem LPG – to instalacja gazowa montowana przez Dacię, dzięki czemu auto nadal ma pełna gwarancję, a do tego wskazania zużycia gazu, zasięg czy stan zatankowania można sprawdzać na komputerze pokładowym w samochodzie. Taki silnik zużywa o ok. 20-30 proc. więcej gazu niż benzyny na 100 km, ale to paliwo jest przeszło dwa razu tańsze, dzięki czemu jazda Dacią Sandero ECO-G 100 jest tania, jak żadnym samochodem benzynowym.

 

Dacia Sandero

 

Dla aktywnych kierowców – Dacia Dandero Stepway

 

Dacia Sandero w nowej odsłoniemateriały prasowe
Dacia Sandero w nowej odsłonie

Wszystkie wymienione cechy praktycznej Dacii Sandero znajdziemy także w jej topowej odmianie, czyli Stepway – to wersja uterenowiona, wyróżniająca się możliwościami i designem, a do tego bogato wyposażona. Wraz z Sandero także odmiana Stepway otrzymała odświeżona stylizację z nowym logo i napisami Dacia na kierownicy i pokrywie bagażnika. Samochód ma też jedną intrygującą nowość – to masywne relingi dachowe, które są multifunkcyjne. Dzięki temu, że mają wbudowane w sobie belki poprzeczne, montowanie bagażnika dachowego jest teraz znacznie szybsze, łatwiejsze i przede wszystkim tańsze – wystarczy rozłożyć belkę z jednego relingu, przymocować do drugiego i gotowe.

Dacia Sandero w nowej odsłoniemateriały prasowe
Dacia Sandero w nowej odsłonie

Co sprawia, że Dacię Sandero Stapway można nazwać crossoverem? Przede wszystkim spory jak na ten rodzaj samochodu prześwit, pozwalający zjechać bezpiecznie z asfaltu, do tego duże koła, wysoko zamontowany fotel, co zapewnia komfort wsiadania i wysiadania oraz świetną widoczność z pozycji kierowcy. Klienci bardzo docenili takie cechy wersji Stepway, ponieważ do dzisiaj aż 64% całej sprzedaży Sandero stanowi właśnie ta uterenowiona odmiana o bojowej stylizacji.

Nowoczesne wyposażenie Dacii Sandero

Nie ma znaczenia o jakim wariancie Dacii Sandero myślimy, możemy być pewni, że każdy egzemplarz będzie wyposażony we wszystko co niezbędne. Ten model spełnia wszelkie europejskie normy w zakresie biernego i aktywnego bezpieczeństwa, więc już w standardzie ma funkcje wspomagania awaryjnego hamowania czy system automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku, a opcjonalnie można mieć też np. kamerę cofania z kompletem czujników parkowania czy asystenta martwego pola lusterek.

Dacia Sandero w nowej odsłoniemateriały prasowe
Dacia Sandero w nowej odsłonie

Nowoczesne wyposażenie znajdziemy także na liście multimediów i praktycznych rozwiązań. Przykładowo, Dacia Sandero może być wyposażona w funkcje bezkluczykowej obsługi auta, elektrycznie otwierane okno dachowe czy automatyczną klimatyzację. Już w standardzie kierowca otrzymuje też fabryczne mocowanie na smartfon oraz aplikację Dacia Media Control, co pozwala sterować multimediami na dotykowym ekranie telefonu lubi za pomocą przycisków na kierownicy wielofunkcyjnej. W opcji są natomiast systemy z fabrycznym 8-calowym ekranem dotykowym Media Display i Media Nav, z nawigacją i interfejsami Apple CarPlay i Android Auto.

Dacia Sandero w nowej odsłoniemateriały prasowe
Dacia Sandero w nowej odsłonie

Czy czegoś więcej potrzebujemy od samochodu? Dacia Sandero to już od dawna znacznie więcej, niż tylko komfortowy samochód w atrakcyjnej cenie. Model po zmianach, już z nowym logotypem, trafia właśnie do sprzedaży – cennik samochodów oraz najważniejsze fakty znajdziecie na stronie www.dacia.pl

Dacia Sandero