Dacia pokaże w Paryżu swoją pierwszą hybrydę. To Jogger Hybrid

Dacia Jogger Hybrid będzie jedną z gwiazd stoiska rumuńskiej marki podczas targów Pari Motor Show 2022. Obok niej stanie też m.in. Duster w wersji Mat Edition oraz koncepcyjna Dacia Manifesto.

Dacia Jogger fot. materiały prasowe
Dacia Jogger

To musiało kiedyś nastąpić – Dacia będzie mieć w swojej ofercie hybrydy. Pierwszą z nich ma być Dacia Jogger Hybrid, na temat której wiemy na razie niewiele, a szczegóły poznamy 17 października, podczas oficjalnej premiery podczas targów w Paryżu. Oprócz hybrydowego Joggera Dacia pokaże kilka innych nowości, w tym specjalną wersję Dustera Mat Edition, koncepcyjny elektryczny model Manifesto, o którym już sporo pisaliśmy, a także pakiet kempingowych akcesoriów do Joggera. Targi Paris Motor Show 2022 to także okazja, żeby w jednym miejscu zebrać wszystkie modele z nowym logo, które Dacia zaczyna wprowadzać do swoich aut.

Dacia Jogger Hybrid – pierwsza hybryda Dacii

Jesteśmy przekonani, że tak jak Jogger jest najważniejszą premierą Dacii ostatnich miesięcy, tak wprowadzenie oszczędnego hybrydowego napędu otworzy marce kolejne drzwi i przyciągnie nowych klientów. Szczególnie że pod maskę trafi tu dopracowany i dobrze znany napęd hybrydowy, stosowany z powodzeniem w samochodach Renault czy Nissana, a niebawem także w nowych modelach Mitsubishi (będących zasadniczo kopiami modeli Renault, ale my nie o tym).

Dacia Jogger Hybrid 140 – tak ma się nazywać nowy wariant rodzinnego modelu – skorzysta z napędu o mocy systemowej 140 KM. Wiele wskazuje jednak na to, że nie będzie to pełna hybryda, a napęd typu mild hybrid, czyli ten z niewielkim dodatkowym silnikiem elektrycznym, pełniącym funkcję rozrusznika. Zastosowanie wspomnianej pełnej hybrydy z 1,6-litrowym silnikiem benzynowym mocno podniosłoby cenę samochodu, a Dacia na każdym kroku podkreśla ambicję pozostania marką przystępnych cenowo aut. Potwierdzenie otrzymamy jednak w dniu premiery na targach w Paryżu.

Dodajmy, że w Renault Capturze napęd z 1,3-litrowym motorem i systemem miękkiej hybrydy radzi sobie całkiem nieźle, oferując moc 140 KM i moment obrotowy 260 Nm, pozwalając na przyspieszenie do setki w 9,2 sekundy, przy średnim spalaniu (wg WLTP) na poziomie 6,2-6,6 l/100 km. Na potwierdzenie jakichkolwiek danych technicznych musimy jednak zaczekać jeszcze kilka dni, bo nie brakuje też głosów, mówiących że będzie to jednak pełna hybryda, a to oznacza benzynowy wolnossący silnik 1,6 litra, moc systemową 145 KM i moment obrotowy 260 Nm. Taki zestaw świetnie radzi sobie na przykład z Nissanem Jukiem Hybrid, którym niedawno mieliśmy okazję jeździć. Dacia Jogger Hybrid 140 pojawi się w salonach na wiosnę 2023 roku, a po zelektryfikowaniu Joggera przyjdzie czas na kolejne modele – następnym będzie prawdopodobnie nowy Duster.

 

Dacia Duster Mat Edition

A skoro przy Dusterze jesteśmy, trzeba wspomnieć, że w Paryżu zobaczymy jego wersję specjalną Mat Edition. Nie mamy jeszcze żadnych zdjęć ani dodatkowych informacji, ale wiemy że chodzić będzie głównie o specjalny lakier nadwozia i bogate wyposażenie standardowe. Do napędu posłuży z kolei najmocniejszy wariant z silnikiem 1.3 TCe o mocy 150 KM, połączonym z automatyczną przekładnią EDC. Więcej dowiemy się niebawem, a informacje o premierach podczas Paris Motor Show 2022 możecie śledzić w naszym serwisie specjalnym, poświęconym targom w Paryżu. Te startują już 17 października i potrwają tydzień.

 

Zobacz również:
REKLAMA