Dacia zapowiada elektryczne auta w rozsądnej cenie

Dacia planuje wprowadzenie do swojej oferty budżetowych samochodów z napędem elektrycznym.

Dacia Duster 2017 materiały prasowe
Dacia Duster 2017
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 48 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

O planach wprowadzenia elektrycznych samochodów rumuńskiej marki słychać już w zasadzie od paru lat. Teraz jednak plany te nabierają kształtów, choć o szczegółach jeszcze niewiele wiemy.

REKLAMA

Cytowany przez magazyn AutoExpress przedstawiciel Dacii, Jean Christophe Kugler, przyznał w wywiadzie przeprowadzonym podczas salonu samochodowego we Frankfurcie, że producent z Rumunii jest zainteresowany technologiami zeroemisyjnymi, które mają się pojawić w ofercie Dacii w najbliższej przyszłości.

W zasadzie jest to ruch w pewnym sensie wymuszony przez coraz szerzej zakrojoną "modę" na samochody hybrydowe i elektryczne. Nie zapominajmy poza tym, że wiele krajów, w tym Francja, zapowiedziało niedawno wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów zasilanych wyłącznie silnikiem spalinowym. W przypadku Francji jest to rok 2040, o czym pisaliśmy na naszych łamach.

REKLAMA

REKLAMA

Na korzyść planu wprowadzenia elektrycznych Dacii przemawia fakt, że należy ona do aliansu Renault-Nissan, który dysponuje mocno zaawansowanymi technologiami napędów elektrycznych. Dzięki temu, że po napęd sięgnąć wystarczy do zasobów koncernu, Dacia będzie mogła pozostać budżetowym samochodem, a na pewno znacznie tańszym od rywali.

W przeciwnym razie nie byłoby o tym mowy. Opracowanie własnych technologii od podstaw byłoby nieopłacalne, a negocjowanie i wydawanie dużych pieniędzy na zakup rozwiązań innych marek tym bardziej stawiałoby te plany na straconej pozycji, co przyznał w rozmowie z AutoExpress Kugler.

Nieoficjalnie mówi się, że przyszły elektryczny model Dacii ma być większy od Sandero, a mniejszy od Dustera. Najprawdopodobniej będzie niedużym SUV-em, a podzespoły mógłby pożyczyć od Renault Zoe, który został odświeżony rok temu. Zoe dysponuje zasięgiem do 400 km, co czyni z niego bardzo praktyczne auto.

Kiedy można spodziewać się pierwszych aut Dacii ładowanych z gniazdka? Tego nie wiemy. Przedstawiciel marki przyznał jedynie, że są jakieś 3-4 lata za swoimi bardziej rozwiniętymi krewnymi w postaci Renault i Nissana.

REKLAMA