Daihatsu całkowitą własnością Toyoty

Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że Toyota jest zainteresowana wykupieniem marki Daihatsu. Teraz te wiadomości się potwierdziły i wiemy, że japoński koncern stanie się właścicielem marki Daihatsu.

Toyota logo
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 48 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Na chwilę obecną Toyota posiada 51,2% akcji marki Daihatsu. Pozostałą część nabędzie w najbliższych miesiącach, a finalizacja transakcji nastąpi w sierpniu. Toyota wówczas stanie się pełnoprawnym posiadaczem marki Daihatsu. Nie ma słowa o wartości transferu, nieoficjalnie mówi się o kwocie 3,2 mld dolarów.

Strategia polega na rozwijaniu segmentu małych, tanich, miejskich samochodów. I prawdopodobnie w tym kierunku będzie rozwijała się marka Daihatsu. Co ciekawe, ten producent będzie odpowiedzialny także za rozwój małych aut Toyoty.

Obydwie marki będą dzielić ze sobą technologie już na etapach projektów koncepcyjnych. Toyota będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo, ekologię, komfort i łatwość obsługi. Daihatsu skupi swoje wysiłki na wydajnych technologiach paliwowych.

Z transakcji zadowolone są obie strony: "To szansa dla nas obu, nadal będziemy pracować oddzielnie, ale w pełnym zaufaniu do siebie nawzajem, aby w pełni wykorzystać potencjał naszych samochodów" - powiedział prezes Toyoty, Akio Toyoda.

"Wierzę, że udało nam się znaleźć kierunek działania, który pozwoli nam kontynuować nasz rozwój przez następne 100 lat. Widzimy to jako doskonały fundament naszej relacji z Toyotą, a przez to szansę do rozpoczęcia nowego etapu rozwoju marki Daihatsu na światowym poziomie." - stwierdził prezes marki Daihatsu Masanori Mitsui.

REKLAMA