Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Dakar 2012 – Hołowczyc rewelacyjnie

Dakar 2012 Dakar 2012

Dobrze zaprezentował się również motocyklista Kuba Przygoński, który był 5. w generalce ze stratą zaledwie 49 sekund do lidera - Chaleco Lopeza. 

W stawce samochodowej na OSowym podium stanęły trzy samochody Mini obsługiwane przez fabryczny zespół X-raid. Zwycięzcą etapu został Rosjanin Leonid Novitsky, który był zaledwie o pięć sekund szybszy od Krzysztofa Hołowczyca. Trzecie miejsce zajął Francuz Stephane Peterhansel (+9s).

Ubiegłoroczny zwycięzca rajdu - Nasser Al Attiyah miał problemy techniczne w swoim tylnionapędowym Hummerze. Z pomocą przyszedł mu jego kolega z zespołu Robby Gordon i Katarczykowi udało się ukończyć OS. Jego strata do lidera wynosi jednak 9'45. Na mecie odcinka pojawiła się już również Polska załoga samochodowa: Adam Małysz / Rafał Marton, która odnotowała czas wolniejszy o 17'28 od lidera.

Wśród motocyklistów najszybszy na etapie był Chilijczyk Francisco Chaleco Lopez. Zaledwie 14 sekund po nim linię mety przekroczył Marc Coma (trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar oraz tryumfator z ubiegłego roku), a następnie Argentyńczyk Javier Pizzolito (+27s), Amerykanin Alexis Cody (+30) i Polak oraz reprezentant ORLEN Team - Kuba Przygoński (+49). Marek Dąbrowski na etapie stracił do lidera 3'12 i zajął 24. pozycję, a Jacek Czachor był 48. (+6'20).

Pierwszy odcinek specjalny, właśnie rozpoczętego Rajdu Dakar, liczył zaledwie 57 kilometrów. Podczas tegorocznej rywalizacji krótszy będzie tylko ostatni OS rajdu z Piasco do Limy. Na tak krótkiej trasie ciężko jest wypracować znaczącą przewagę. Dla zawodników osiągnięcie dobrego wyniku od razu na początku jest jednak bardzo ważne, gdyż pozycjonuje zawodników w stawce. Statystyki mówią, że jeszcze nigdy nie udało się zwycięzcy pierwszego etapu stanąć na najwyższym stopniu podium tej najtrudniejszej imprezy sportu motorowego świata.

zobacz galerię

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Nasser już raczej bez problemów, choć to dopiero drugi etap.
  ~Samuraj, 2012-01-03 00:31:20
 • avatar
  zgłoś
  W tym roku nie będzie już takiej pewności kto wygra. Nawet kto dojedzie. Nasser już problemy, a w zeszłym roku jadąc Touaregiem zastanawiali się czy wygra etap i jaka przewaga nad drugim kierowcą.
  garfield, 2012-01-02 19:15:41
 • avatar
  zgłoś
  Jadąca samochodem Mini All 4 Racing, załoga ORLEN Team: Krzysztof Hołowczyc / Jean-Marc Fortin zajęła drugie miejsce na pierwszym etapie 34. Rajdu Dakar. Dobrze zaprezentował się również motocyklista Kuba Przygońsi, który był 5. w generalce ze stratą zaledwie 49 sekund do lidera - Chaleco Lopeza.
  auto motor i sport, 2012-01-02 13:42:38
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij