Dakar 2012: Polacy na mecie

Rajd Dakar 2012
Rajd Dakar 2012

Krzysztof Hołowczyc 34. Rajd Dakar ukończył na 10. pozycji. Samochodowa załoga ORLEN Team jechała bardzo dobrze utrzymując się w ścisłej czołówce. Do chwili awarii Hołowczyc wygrał na odcinku specjalnym, dwa razy zajął drugie etapowe miejsce i był liderem klasyfikacji generalnej po trzecim etapie. Na dziesiątym etapie, w rajdowym Mini All 4 Racing doszło jednak do awarii układu wspomagania kierowniczego, która przekreśliła marzenia Polaka o zwycięstwie w Dakarze. Hołek próbował kontynuować jazdę bez wspomagania. Nie było to jednak możliwe na kopnych chilijskich wydmach. Kiedy się zakopał na jednej z nich z pomocą przyszła ciężarówka. W trakcie wyciągania rajdówki strzeliła lina holownicza i przebiła chłodnicę. Załoga straciła wiele godzin czekając na pomoc serwisową.

Jest to 12. finisz Jacka Czachora w tym najtrudniejszym maratonie rajdowym świata. Jacek jako jedyny w historii zawodnik może się pochwalić stuprocentową skutecznością dojeżdżania do mety przy tak dużej liczbie startów. Czachor walczył do końca, na ostatnim odcinku specjalnym w klasyfikacji był 12. i w generalce wyprzedził Mistrza Świata Enduro Johnny’ego Auberta, awansując na 13. pozycję.

Nie bez powodu koledzy z ORLEN Team mówią o Jacku Czachorze, że po dojechaniu do mety mógłby jechać jeszcze w drugą stronę.

Po raz ósmy w swoim jedenastym starcie linię mety Dakaru osiągnął Marek Dąbrowski. W rajdzie był 29. Od siódmego etapu jechał ze zwichniętym kolanem.

W klasyfikacji samochodowej wygrał Stephane Peterhansel jadący Mini All 4 Racing – jest to jego dziesiąte zwycięstwo w tym rajdzie, czwarte w samochodzie (wcześniej startował jako motocyklista). Drugi na mecie był Nani Roma, również kierowca Mini (+41’56), trzeci był Ginel De Villiers (Toyota, +1h13’25).

Wśród motocyklistów triumfował po raz czwarty Cyril Despres, drugi był Marc Coma, który po doliczeniu kary stracił do lidera 53 minuty. Trzeci w klasyfikacji jest Helder Rodrigues ze stratą 1h11’17.

Debiutujący w Dakarze Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem skończyli rajd na 38. miejscu, zaś załoga Piotr Beaupre / Jacek Lisicki na metę dotarła na 53. miejscu. Wśród ciężarówek załoga Szustkowski/Szustkowski/Kazberuk była 30., natomiast Baran/Białowąs/Górecki – 36. Polscy quadowcy Łukasz Łaskawiec, Maciej Albinowski oraz Rafał Sonik nie zostali sklasyfikowani ze względu na naruszające regulamin pojazdy. Dakaru w tym roku nie ukończyła też załoga samochodowa Albert Gryszuk / Michał Krawczyk, która wycofała się po 12. etapie, a także Józef Cabała, którego ciężarówka nie wytrzymała trudów rajdu. 

Niezwykle trudnego rajdu nie ukończyło aż 182 zawodników spośród 472 startujących. Najwięcej odpadło samochodów (78 na 174 uczestników) oraz motocyklistów (77 spośród 188 na starcie).

REKLAMA