Dakar 2016 - Peugeot i Peterhansel najlepsi!

Stéphane Peterhansel to legenda Dakaru. Człowiek, który sześć razy wygrał rajd startując motocyklem i tyle samo za kierownicą samochodu.

Peugeot
Peugeot Dakar 2016
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 64 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

To czwarte zwycięstwo francuskiego producenta, trzy poprzednie przypadają na lata 1987-1990, kiedy to odbywał się Rajd Paryż-Dakar z trasą w większości na kontynencie afrykańskim. W zeszłym roku Peugeot powrócił do Dakaru, który od kilku edycji jest organizowany w Ameryce Południowej. Metę osiągnęły trzy z czterech wystawionych do walki Peugeotów 2008 DKR. Francuski producent podkreśla, że to zasługa wzajemnej pomocy, jaką zawodnicy udzielali sobie na trasie oraz zespołu mechaników.

Peugeot z 2008 DKR postawił sobie ambitny cel, decydując się na samochód napędzany tylko na jedną oś. Tegoroczny model był jest niższy, szerszy, dłuższy i mocniejszy od konstrukcji z poprzedniej edycji. Nowy model i "Mr Dakar" okazali się idealnym połączeniem i bronią nie do zatrzymania na morderczych trasach.

Peugeot Dakar 2016

Stéphane Peterhansel wystartował z pilotem Jean-Paulem Cottret 2008 DKR z numerem 302. Dla obu Panów, jako załogi to szósty tryumf w Dakarze. Udało im się wygrać do tej pory w latach 2004, 2005, 2007, 2012 i 2013. Peterhansel jako motocyklista zwyciężył również w 1991, 1992, 1993, 1995, 1997 i 1998. Do niego, należy większość rekordów i przydomek Mr Dakar.

Peugeot w tym roku wygrał 9 z 13 etapów Rajdu Dakar. Na początku zapowiadało się na ogromny, sensacyjny tryumf legendy rajdów płaskich, Sebastiena Loeba, ale ten dachował na jednym z etapów. Mimo to Francuz był zadowolony na mecie: „Cieszę się, że dotarłem do mety. Były po drodze różne radości i rozczarowania, ale w sumie zaprezentowaliśmy dobry poziom i byliśmy konkurencyjni. Na trasach, na których z powodu braku doświadczenia czuliśmy się mniej pewnie, zdarzyło się nam parę błędów, niemniej biorąc pod uwagę samo tempo jazdy, byliśmy w czołówce. No i bawiliśmy się dobrze przy tym wszystkim, z wyjątkiem kilku dni nerwów i wielkiego wyczerpania.”

Peugeot Dakar 2016

Swojego zadowolenia nie krył Stéphane Peterhansel: "Moja satysfakcja jest bez granic! Przed startem nie śmiałem myśleć o takim wyniku. Miałem wrażenie, że zespół jest na to jeszcze nieco za młody, tymczasem w naszej pracy wszystko funkcjonowało perfekcyjnie. Kolejną niespodziankę sprawił mi fakt, że samochód okazał się tak konkurencyjny na odcinkach specjalnych o charakterze podobnym do tras rajdów WRC. W tych etapach starałem się trzymać niedaleko za moimi kolegami, wiedziałem jednak, że Carlos i Sébastien, specjaliści od takich dróg, będą szybsi ode mnie. 

Dobrze rozegraliśmy strategicznie rajd jako całość. Zdecydowany atak przypuściłem na trasie najtrudniejszego, długiego etapu, dającego na mecie poważne różnice czasowe. Wygrałem go i od tego dnia objąłem prowadzenie w tabeli z komfortową przewagą: na trzy dni przed końcem rajdu najgroźniejszy rywal tracił do mnie całą godzinę. Wtedy pozostawało inteligentne gospodarowanie tą przewagą, by pewną jej część zamienić na mniejsze ryzyko jazdy i większe szanse dotarcia do mety. Od czasu, gdy wygrywałem dawne edycje Rajdu Dakar na motocyklu, zawsze marzyłem o tym, by wystartować tu w barwach Peugeot. Dołączenie do tego zespołu i zwycięstwo dla Peugeot Total sprawia mi ogromną radość!”

REKLAMA