DeLorean Alpha5 – wielki powrót do przyszłości

DeLorean Alpha5 to współczesne wcielenie kultowego modelu DMC-12, bohatera filmów „Powrót do przyszłości”. Nowy samochód ma być elektrycznym gran turismo, ale póki co podziwiać go możemy jedynie w formie cyfrowej.

DeLorean Alpha5 fot. materiały prasowe
DeLorean Alpha5

Kto z was nie oglądał serii filmów „Powrót do przyszłości” w reżyserii Roberta Zemeckisa, gdzie jednym z nieożywionych bohaterów był samochód, DeLorean DMC-12. Teraz, po latach od zaprzestania produkcji modelu, który zresztą nie odniósł spodziewanego sukcesu, nadjeżdża jego współczesne, nowoczesne wcielenie, kryjące się pod nazwą Alpha5.

DeLorean Alpha5fot. materiały prasowe
DeLorean Alpha5

DeLorean Alpha5 nie jest nawet podobny do swojego protoplasty, no może poza kilkoma detalami, jak unoszone ku górze drzwi typu gullwing czy wygląd tylnych świateł i żaluzje w miejscu tylnej szyby. Oprócz tego auto ma futurystyczną, sportową sylwetkę, elegancko rozciągniętą w stylu najlepszych modeli klasy gran turismo. Uwagę zwraca przy tym dwudrzwiowa konfiguracja, co jak na mierzące 5 metrów auto nie jest wcale oczywiste. Duże koła, dodające elegancji, współgrają ze sporym rozstawem osi i niewielką wysokością pojazdu – 1,37 metra.

DeLorean Alpha5fot. materiały prasowe
DeLorean Alpha5

W kabinie ciąg dalszy klimatu rodem z samochodów koncepcyjnych, choć tak wyglądać ma model produkcyjny. Minimalizm odmieniany jest tu przez wszystkie przypadki. Zamiast przycisków i dźwigni mamy dwa duże ekrany, co ciekawe ten w miejscu tradycyjnych zegarów jest znacznie większy od centralnego. Błędem komputerowego grafika jest prawdopodobnie umiejscowienie na fotografii pokrętła zmiany temperatury, w które dodatkowo wkomponowane jest gniazdo USB-C, ale może tak ma być, że do regulacji ogrzewania trzeba będzie sięgnąć nieco głębiej, pod pływającą konsolę środkową.

DeLorean Alpha5fot. materiały prasowe
DeLorean Alpha5

Niewiele wiemy o napędzie DeLoreana Alpha5, poza tym że do setki przyspieszać ma w około 3,5 sekundy, maksymalnie rozpędzić się do około 240 km/h. Co więcej, od 0 do 88 mil na godzinę (ok. 142 km/h), czyli prędkości, przy której filmowy DMC-12 pozwalał podróżować w czasie, Aplha5 przyspieszy w zaledwie 4,35 sekundy. Wiemy poza tym, że akumulator gromadzić będzie ponad 100 kWh energii, a ta pozwoli na pokonanie ponad 480 km według amerykańskiej normy EPA. I, co ciekawe, te dane dotyczyć mają wersji podstawowej, co sugeruje, że w zanadrzu producent ma jeszcze mocniejsze opcje.

DeLorean Alpha5fot. materiały prasowe
DeLorean Alpha5

Więcej dowiemy się podczas prezentacji gotowego modelu, a ta planowana jest na sierpniowy festiwal samochodów w Pebble Beach. Produkcja DeLoreana Alpha5 rozpocznie się dopiero w roku 2024.

REKLAMA