REKLAMA

Denza 500 - elektryczny brzydal od Daimlera

Denza 500 to nowy elektryczny samochód, który wyprodukowała spółka, w której po połowie udziałów mają Daimler oraz chiński BYD. Auto wygląda dość osobliwie, ale ma za to duży zasięg.

Denza 500
Denza 500

Firma Shenzhen Denza New Energy Automotive Co. powstała w 2011 roku, jako spółka joint venture pomiędzy wspomnianymi Daimlerem i chińskim BYD. W 2014 roku wypuścili na rynek chiński model Denza 400, a teraz przyszedł czas na jego ulepszoną wersję - Denza 500.

Samochód jest nienachalny z urody, ale skoro i tak nie ma planów, żeby sprzedawać go w Europie, to nie nasz problem. Przód auta zwraca uwagę głęboko wcinającymi się ku środkowi kloszami reflektorów, z efektownymi LED-owymi pasami świateł do jazdy dziennej.

REKLAMA

REKLAMA

Denza 500
Denza 500

Z profilu auto wygląda jak liftback i z tej strony jeszcze jakoś się broni. Ale to, co dzieje się z tyłu samochodu, to już inna liga. Otóż tylna szyba nie opada wraz z linią karoserii, ale nieco wcześniej, przez co wygląda jak wciśnięta w głąb kabiny. Pozostawia to niewielką "półkę" jak w sedanie.

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób otwiera się tylna klapa, niech nie zmyli was wycieraczka na tylnej szybie i ogólny kształt "hatchbakopodobny". Denza 500 jest bowiem... sedanem. Klapa, unosząc się, odsłania dwa gigantyczne zawiasy, które co prawda są schowane pod tapicerką, ale i tak wnikają w przestrzeń bagażową.

REKLAMA

Denza 500
Denza 500

Znacznie lepiej, pod względem designu, jest w kabinie samochodu, choć o jakości tworzyw nie możemy nic powiedzieć. Na konsoli środkowej znalazł się duży, 9-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego, a w nim między innymi aplikacja informująca o lokalizacji ponad 112 tys. stacji ładowania, dostępnych w Chinach.

Największe zmiany zaszły jednak pod maską, gdzie energię dostarcza bateria o pojemności 70 kWh. Dzięki niej zasięg auta wzrósł do 500 km na jednym ładowaniu (wg standardów lokalnych). W rzeczywistości, europejski cykl NEDC podaje zasięg 451 km.

REKLAMA

REKLAMA

Denza 500
Denza 500

Denza 500 dostępny jest w dwóch odmianach. Podstawowa Lifestyle ma moc 92 KM, a topowa Aurora 181 KM. Ta druga, mając do dyspozycji 300 Nm momentu obrotowego, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,5 sekundy. Słabszy model robi to w 14 sekund.

REKLAMA

Denza 500
Denza 500

Ceny na rynku lokalnym zaczynają się od dość zaporowego poziomu 162 tys. złotych, i to już po zastosowaniu obowiązujących zniżek. Wersja Aurora kosztuje niemal 180 tys. złotych.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA