Detroit 2008: Zupełnie zielony Jeep

Jeep Renegade
Jeep Renegade
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 850 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Koncepcyjny Jeep Renegade to "zminimalizowany" dwumiejscowy pojazd sportowego segmentu "B" - idealny na skaliste przeprawy off-roadowe oraz do "lądowego surfingu" na piaszczystych wydmach w różnych warunkach pogodowych.

Podstawowym przesłaniem konstrukcyjnym nowego Jeep'a jest szeroko pojęta odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego, stąd pojazd ten skonstruowano z materiałów nadających się do powtórnego wykorzystania.

Istotnym elementem systemu napędu koncepcyjnego Jeepa Renegade jest bateria akumulatorów litowo-jonowych o pojemności wystarczającej na przejechanie 64 kilometrów. Zwiększenie zasięgu do 664 km umożliwia ‘range extender' - w tym przypadku jest to niewielki, 3-cylindrowy silnik wysokoprężny BLUETEC o pojemności 1,5 litra. W razie potrzeby jednostka ta zdolna jest wytworzyć moc 115 KM SAE (86 kW) przy znacznie niższej emisji spalin niż klasyczne silniki benzynowe. Średnie zużycie paliwa Renegade wynosi około 2,1 litra/100 km - tj. cztero- lub pięciokrotnie mniej niż ekwiwalentnego pojazdu napędzanego wyłącznie silnikiem benzynowym.

Niskiemu zużyciu energii sprzyja system jej odzysku podczas hamowania (renegerative braking) oraz lekka, aluminiowa architektura pojazdu. Napęd 4x4 - łącznie z reduktorem terenowym oraz blokadą mechanizmów różnicowych zapewniają dwa silniki elektryczne o mocy 200 kW (268 KM SAE) każdy.

Charakter "jedności z naturą" koncepcyjnego Jeepa Renegade podkreślony został wielkimi nadkolami, równie potężnymi kołami i ogumieniem oraz niską szybą czołową typu ‘speedster' - elementami zwiastującymi sprawność w warunkach terenowych oraz dużą dozę przyjemności z jazdy.

Mimo obecności pałąka kapotażowego - Jeep Renegade nie posiada dachu. Ale "za to' znajdujący się za kokpitem bagażnik można wyposażyć w różnego przeznaczenia pokrywy, m.in. zwykłą płaską albo do przewozu sprzętu rekreacyjnego (rower albo kajak). W wersji "surowej" - bagażnik mieści dwa skutery wodne i pojemnik na inny sprzęt pod spodem. W komplecie są korki spustowe i apteczka pierwszej pomocy.

Za podstawową przesłankę w projektowaniu wnętrza koncepcyjnego samochodu Jeep Renegade przyjęto jego ekologiczny charakter - czyli proporcję pomiędzy energią zużywaną na produkcję i dostawę pojazdu do nabywcy, a stopniem oddziaływania tych procesów na środowisko naturalne.

Do innowacyjnych rozwiązań należą formowane techniką wtryskową - jednoczęściowe fotele i drzwi z pianki pochodzenia sojowego, panel deski rozdzielczej z natryskiem poliuretanowym, aluminiowo-silikonowy wieniec koła kierownicy oraz jednoczęściowa rama (pozbawiona szkodliwych dla środowiska żywic chemicznych) i jednoczęściowa wytłoczka kokpitu.

I tak na przykład, w systemie ogrzewania i klimatyzacji (HVAC) nie występuje płynny czynnik chłodzący, a barwne emalie i faktura elementów wystroju wnętrza są "wtopione" w strukturę wytłoczek wtryskarkowych. Nawet kompozyt karoserii Renegade jest już barwiony - aby wyeliminować rozpuszczalniki, stosowane w lakierach samochodowych.

Informacja prasowa

REKLAMA