Diesel i autogaz najdroższe w tym roku

Stacja benzynowa JET
Stacja benzynowa JET

Zmianom oparły się zaś ceny benzyny 98 oraz autogazu.

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi w tym tygodniu 4,42 zł za litr, 3 groszy mniej niż w ubiegły poniedziałek. Olej napędowy podrożał od ubiegłego tygodnia o 1 grosz i kosztuje średnio w kraju 4,17 zł. Podwyżka nie objęła ceny benzyny bezołowiowej 98 - 4,68 zł ani autogazu - 2,27 zł. W przypadku tego ostatniego paliwa wyhamowanie zwyżek wynika ze zmniejszonego popytu na LPG.

Najtaniej w tym tygodniu można było kupić popularną benzynę 95 tradycyjnie na Górnym Śląsku - tam też w najniższej cenie kierowcy tankowali olej napędowy (4,10 zł) i autogaz (2,23 zł).

Wyjątkowo w tym tygodniu najwyższe ceny na pylonach stacji paliw widzą kierowcy Opola i okolic, gdzie benzyna kosztuje 4,58 zł, to średnio o 16 groszy więcej, niż wynosi średnia w kraju. W cenie również dość mocno przekraczającej średnią tankują diesel kierowcy na Mazowszu (4,23 zł) i Podlasiu (4,26 zł).

W tym roku analizy e-petrol.pl potwierdzają tendencję zwyżkową, podczas gdy na koniec listopada 2006 o tej porze roku obserwowaliśmy już systematyczne obniżki. Benzynę tankowaliśmy po 3,63 zł za litr. Identyczna ilość oleju napędowego kosztowała 3,68 zł, a autogaz 2,17 zł.

To, w jakich cenach będziemy tankować samochody w przyszłym tygodniu, będzie zależało od ruchów cen w polskich rafineriach, a te - jak wynika z analiz e-petrol.pl - na przestrzeni ostatnich kilku dni podniosły hurtowe ceny - w przypadku oleju napędowego o około 100 zł netto, a benzyn o ok. 45-50 zł netto na metrze sześciennym. Zmiany cen na poszczególnych stacjach paliw zależą od sytuacji na lokalnym rynku.

Informacja prasowa

Zobacz również:
REKLAMA