Dieselgate - Audi modyfikowało oprogramowanie

Afery „Dieselgate” ciąg dalszy. Koncern Volkswagen przyznał się, że w wybranych modelach Audi zainstalowano oprogramowanie, które mogło wpłynąć na emisję spalin. W zeszłym tygodniu organizacja CARB odkryła i nagłośniła incydent.

Audi A8 - skrzynie biegów
Audi A8 - skrzynie biegów
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

O aferze napisał kilka dni temu jeden z niemieckich dzienników po tym jak sprawę nagłośniła kalifornijska organizacja CARB po sprawdzeniu kilkuletniego Audi. Okazało się, że wybrane egzemplarze Audi z automatyczną skrzynią biegów mają wgrane oprogramowanie, które zmienia tryb pracy podczas testu emisji spalin.

Oprogramowanie zachowuje się tak, gdy kierownica samochodu jest ustawiona prosto lub jej skręt nie przekracza 15 stopni, co wskazuje na scenariusz testowania emisji spalin. Wtedy skrzynia biegów szybciej wrzuca wyższy bieg, żeby z rury wydechowej wydobywało się jak najmniej dwutlenku węgla oraz tlenków azotu.

Koncern Volkswagen odpowiedział na zarzuty oświadczeniem mówiącym, że program adaptacyjnej zmiany biegów może prowadzić do nieprawidłowych i nie dających się powtórzyć rezultatów podczas testów. Przedstawiciele firmy poinformowali też, że koncern prowadzi rozmowy z niemieckim nadzorem motoryzacyjnym KBA na temat tych nieprawidłowości. 

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska wszczęła już w tej sprawie postępowanie, po tym jak o sprawie poinformowała organizacja CARB zajmująca się ochroną środowiska w stanie Kalifornia. Będą teraz ustalać, czy takie rozwiązanie powstało w celu wpływania na wyniki badań. W tej sprawie będzie przesłuchiwany również dyrektor zarządzający Audi, Rupert Stadler. Póki co, niemiecki koncern nie komentuje tych doniesień.

REKLAMA