REKLAMA

Do 5 lat za przekręcenie licznika - idą zmiany

Walka z oszustami, którzy fałszują wskazania samochodowych liczników przebiegu, przechodzi do decydującej fazy. Prace nad zmianami są już mocno zaawansowane.

Licznik samochodu Materiały prasowe
Licznik samochodu, fot. materiały prasowe

Walka z "kręceniem" liczników trwa, ale efekty działań wciąż są poniżej oczekiwań. Zmienić to ma groźba surowych kar, które zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. W myśl projektu, który opublikowało Rządowe Centrum Legislacji, za ingerencję w stan licznika samochodowego będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Karą objęte mają być działania, które mają na celu nieuzasadnioną i bezprawną ingerencję we wskazania licznika przebiegu całkowitego - zarówno zmianę wskazań licznika, jak i ingerencję w prawidłowość pomiaru czy wymianę licznika bez zawiadomienia o tym stacji kontroli pojazdów.

Co więcej, karze podlegać będą nie tylko ci, którzy fizycznie dokonali zmian w ustawieniach czy wskazaniach licznika, ale także zleceniodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo proponuje, żeby właściciel pojazdu na drugi dzień roboczy po wymianie licznika zawiadomił pisemnie stację kontroli pojazdów, podając przyczynę i datę wymiany. Taki obowiązek dotyczyć ma właścicieli samochodów, ale też ciągników rolniczych czy pojazdów wolnobieżnych i motorowerów.

To nie koniec obowiązków właściciela pojazdu. W ciągu 10 dni od daty wymiany licznika trzeba będzie udać się do SKP na przegląd licznika i zbadanie poprawności jego działania. Zarówno sprawdzenie, jak i odczyt jego wskazań, będą dodatkowo płatne.

Nie będzie też wcale tak łatwo o samą wymianę licznika. Ustawa dopuszcza bowiem wymianę licznika tylko w przypadku nieodwracalnego jego uszkodzenia.

REKLAMA

Więcej uprawnień zyskają diagności, którzy będą nie tylko zobowiązani do sprawdzania wymienionych liczników, pobrania za to opłaty czy przekazania wskazań do CEP, ale też do zatrzymania dowodu rejestracyjnego m.in. w przypadku niepoprawnego działania licznika lub w razie niezgłoszenia pisemnie i w terminie faktu wymiany licznika.

Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli policja, straż graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, żandarmeria wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Dane trafią do centralnej ewidencji pojazdów. W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów.

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA