Dodge Challenger Hellcat dostępny w Polsce

Na targach Poznań Motor Show swoje stoisko miała amerykańska marka Dodge. A właściwie jej polski importer.

Dodge Challenger Hellcat - Poznań Motor Show 2019 auto motor i sport
Dodge Challenger Hellcat - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Odwiedzających targi Poznań Motor Show 2019 zaskoczyć mógł widok samochodów marki Dodge, która nie jest przecież oficjalnie dostępna w Polsce. Należący do koncernu FCA Dodge jest jednak u nas do kupienia za sprawą importera, firmy Klintberg&Way Automotive.

Właśnie ta firma, ogłaszając stworzenie własnej sieci dealerskiej amerykańskiej marki w Polsce, wystawiła w Poznaniu potężnego Dodge'a Ram 1500, mocnego Dodge'a Durango RT i prawdziwego amerykańskiego krążownika, kwintesencję motoryzacji zza Wielkiej Wody - Dodge'a Challengera w wersji Hellcat z silnikiem V8.

Firma KWA jest obecnie jednym z trzech oficjalnych importerów Dodge'a w Europie, a samochody – przystosowane już do wymogów europejskich przepisów – kupować można w czterech lokalizacjach w Polsce. Są to salony:

  • Edmark Auto (Warszawa)
  • Ganinex Adam Gazda (Pszczyna)
  • Auto-Mobil (Wejherowo)
  • Auto Wache (Baranowo pod Poznaniem)

Zobacz także: wszystkie premiery Poznań Motor Show 2019

Dodge Challenger Hellcat

Dodge Challenger w wersji Hellcat został stworzony przy czynnym udziale wyścigowego działu koncernu FCA – SRT (Street&Racing Technology). Do jego napędu służy potężny silnik HEMI Supercharged o pojemności 6,2 litra.

Jednostka V8 brzmi tak, jak można oczekiwać od muscle cara rodem z USA. Generuje ona moc maksymalną 707 KM i 881 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pozwala to przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy i rozpędzić się aż do 320 km/h.

Co ciekawe, przy zakupie dostaje się dwa kluczyki – użycie czarnego pozwala korzystać z mocy ograniczonej do 500 KM. Czerwony kluczyk budzi w Challengerze drapieżnika, odblokowując maksymalną moc 707 KM.

Silnik jest wspomagany mocarną sprężarką, umieszczoną nad głowicą cylindrów, która może wytworzyć ciśnienie doładowania aż do 0,8 bara. Taki agregat wytwarza ogromne ilości ciepła. Żeby ochłodzić nieco atmosferę w silniku zamontowano specjalną aluminiową chłodnicę. Odpowiedzialna jest za przepływ i temperaturę powietrza, która nie może być wyższa niż 60 st. C.

Tryby jazdy SRT dostępne są za pośrednictwem 8,4-calowego ekranu dotykowego systemu Uconnect. Kierowca może dostosować charakter samochodu poprzez regulację mocy, szybkości zmiany biegów, siły wspomagania, zmiany biegów łopatkami, ustawień trakcji i zawieszenia. Tryby jazdy SRT oferują możliwość wyboru ustawień Street (Auto), Sport i Track.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz również:
REKLAMA