[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Dodge Viper przeszedł do historii

To smutna chwila dla fanów amerykańskiej motoryzacji – koncern FCA poinformował o zakończeniu produkcji Dodge'a Vipera.

Dodge Viper Dodge Viper ACR

Ostatni egzemplarz Dodge'a Vipera zjechał z taśm fabryki Conner Avenue Assembly w Detroit 17 sierpnia 2017 r. Powodem uśmiercenia legendarnej „Żmii” były nowe przepisy bezpieczeństwa, których model ten by nie spełniał. Wymagają one stosowania przez producentów bocznych kurtyn powietrznych. Wyposażenie Vipera w te elementy było niemożliwe, ponieważ kabina jest zbyt ciasna.

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper Dodge Viper

Dostosowanie auta do nowych norm wiązałoby się z poważną ingerencją w konstrukcję pojazdu - a co za tym idzie - z dużymi kosztami. Inną przyczyną zaprzestania produkcji było coraz słabsze zainteresowanie kultowym „sportowcem” rodem z USA.

REKLAMA

Dodge Viper Concept 1989

Co prawda w ostatnich miesiącach sprzedaż wzrosła, jednakże było to podyktowane głównie docierającymi do klientów informacjami o zakończeniu wytwarzania tego modelu.

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper Dodge Viper - pierwsza generacja

Przypomnijmy, że historia Vipera sięga 1992 roku, kiedy to Dodge przedstawił pierwszą generację. Miała ona 8-litrowy silnik V10 o mocy 400 KM. Samochód zachwycał swoją dziką naturą i narowistym prowadzeniem. Powstał jako odpowiedź Dodge'a na Chevroleta Corvette.

REKLAMA

Dodge Viper Dodge Viper - druga generacja

W 2002 roku zadebiutowało drugie wcielenie „żmii”. Również korzystała z jednostki V10, jednak jej pojemność zwiększono do 8,3 litra, a moc do 500 KM.

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper Dodge Viper - trzecia generacja

Ostatnia, trzecia, generacja zadebiutowała w 2012 roku. Napędzał ją największy silnik jaki montuje się obecnie w seryjnych samochodach osobowych. Miał 8,4 litra pojemności, 645 KM i podobnie, jak w poprzednikach, był to motor wolnossący. Zapewniał on ważącemu ok 1,5 tony Viperowi  znakomite osiągi.

REKLAMA

Dodge Viper Dodge Viper

Samochód przyspieszał do setki w zaledwie 3.2 sekundy i rozpędzał się aż do 330 km/h. To właśnie dziki charakter Vipera i jego ogromny, iście amerykański silnik zapewniły mu status legendy.

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper Dodge Viper

Wraz z zakończeniem jego produkcji powoli odchodzi do historii era wielkich wolnossących jednostek, przy których projektowaniu nikt nie zwracał uwagi na zużycie paliwa.

REKLAMA

Dodge Viper Dodge Viper

Miejmy nadzieję, że kiedyś Dodge postanowi wskrzesić Vipera i będziemy mogli znów podziwiać auto z żmiją na masce.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij