Dodge Viper przeszedł do historii

To smutna chwila dla fanów amerykańskiej motoryzacji – koncern FCA poinformował o zakończeniu produkcji Dodge'a Vipera.

Dodge Viper
Dodge Viper ACR

Ostatni egzemplarz Dodge'a Vipera zjechał z taśm fabryki Conner Avenue Assembly w Detroit 17 sierpnia 2017 r. Powodem uśmiercenia legendarnej „Żmii” były nowe przepisy bezpieczeństwa, których model ten by nie spełniał. Wymagają one stosowania przez producentów bocznych kurtyn powietrznych. Wyposażenie Vipera w te elementy było niemożliwe, ponieważ kabina jest zbyt ciasna.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper
Dodge Viper

Dostosowanie auta do nowych norm wiązałoby się z poważną ingerencją w konstrukcję pojazdu - a co za tym idzie - z dużymi kosztami. Inną przyczyną zaprzestania produkcji było coraz słabsze zainteresowanie kultowym „sportowcem” rodem z USA.

REKLAMA

Dodge Viper Concept 1989

Co prawda w ostatnich miesiącach sprzedaż wzrosła, jednakże było to podyktowane głównie docierającymi do klientów informacjami o zakończeniu wytwarzania tego modelu.

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper
Dodge Viper - pierwsza generacja

Przypomnijmy, że historia Vipera sięga 1992 roku, kiedy to Dodge przedstawił pierwszą generację. Miała ona 8-litrowy silnik V10 o mocy 400 KM. Samochód zachwycał swoją dziką naturą i narowistym prowadzeniem. Powstał jako odpowiedź Dodge'a na Chevroleta Corvette.

REKLAMA

Dodge Viper materiały prasowe
Dodge Viper - druga generacja

W 2002 roku zadebiutowało drugie wcielenie „żmii”. Również korzystała z jednostki V10, jednak jej pojemność zwiększono do 8,3 litra, a moc do 500 KM.

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper
Dodge Viper - trzecia generacja

Ostatnia, trzecia, generacja zadebiutowała w 2012 roku. Napędzał ją największy silnik jaki montuje się obecnie w seryjnych samochodach osobowych. Miał 8,4 litra pojemności, 645 KM i podobnie, jak w poprzednikach, był to motor wolnossący. Zapewniał on ważącemu ok 1,5 tony Viperowi  znakomite osiągi.

REKLAMA

Dodge Viper
Dodge Viper

Samochód przyspieszał do setki w zaledwie 3.2 sekundy i rozpędzał się aż do 330 km/h. To właśnie dziki charakter Vipera i jego ogromny, iście amerykański silnik zapewniły mu status legendy.

REKLAMA

REKLAMA

Dodge Viper
Dodge Viper

Wraz z zakończeniem jego produkcji powoli odchodzi do historii era wielkich wolnossących jednostek, przy których projektowaniu nikt nie zwracał uwagi na zużycie paliwa.

REKLAMA

Dodge Viper
Dodge Viper

Miejmy nadzieję, że kiedyś Dodge postanowi wskrzesić Vipera i będziemy mogli znów podziwiać auto z żmiją na masce.

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA