Dodge Viper - rocznica i koniec produkcji

Każda z 5 wersji przygotowanych na 25-lecie będzie wyjątkowa i dostępna w niewielkiej ilości egzemplarzy. Co z następcą obecnej generacji?

25 lat Dodge Viper

Dodge Viper 1:28 Edition ACR

Pierwsza jubileuszowa wersja to nawiązanie do rekordu okrążenia na torze Mazda Raceway Laguna Seca. Dodge Viper wykręcił na tym obiekcie czas 1 minuta 28,65 sekundy. Limitowany do 28 sztuk model wyróżnia czarno-czerwona kolorystyka nadwozia oraz oklejenie "1:28 Edition". Jako opcja dostępny jest "ekstremalny pakiet" aerodynamiczny oraz ceramiczny układ hamulcowy. W 2010 roku Dodge wypuścił na rynek edycję Viper ACR 1:33 Edition. Tak, macie rację - samochód powstał z okazji rekordowego przejazdu toru Laguna Seca - 1 minuta 33,915 sekund.

Dodge Viper GTS-R Commemorative Edition ACR

Ta wersja nawiązuje do Vipera GT-S GT2 Championship Edition z 1998 roku. Tutaj mamy białe nadwozia (Pearl White) z niebieskimi pasami (Blue Pearl) nawiązującymi do modeli GTS. W standardzie dostajemy "ekstremalny pakiet" bodykit, ceramiczne hamulce, czerwone pasy bezpieczeństwa. Dodge oferuje również pokrowiec na samochód z imieniem właściciela tej wersji. Powstanie tylko 100 sztuk wariantu GTS-R Commemorative Edition ACR.

Dodge Viper VoooDoo II Edition ACR

Czarna kolorystyka nadwozia z czerwonymi dodatkami i zaawansowanym pakietem aero wyróżniają te limitowaną wersją, która nawiązuje do Vipera Voodoo z 2010 roku. Klient decydując się na zakup tej wersji dostaje węglowo-ceramiczne hamulce, czarne wnętrze z kontrastującymi srebrnymi przeszyciami i co najważniejsze plakietkę ze swoim imieniem, która będzie umieszczona nad głowa kierowcy. Dodge zbuduje tylko 31 sztuk wersji VoooDoo II Edition ACR, czyli będzie to taka sama ilość jaka zjechała z taśmy produkcyjnej w 2010 roku(Viper VooDoo).

Dodge Viper Snakeskin Edition GTC

Jeśli ktoś chce się wyróżniać na drodze to ta wersja jest dla niego. Samochód dostał zielony lakier Snakeskin Green nawiązujący do oryginalnego Vipera Snakeskin ACR z 2010 roku. W nowej wersji zastosowano czarne wnętrze z plakietką i seryjnym numerem egzemplarza oraz imieniem właściciela umiesczoną nad głową kierowcy. Tak jak w przypadku wersji "Vooodoo" Dodge zbuduje tylko 31 sztuk wariantu Snakeskin Edition GTC.

Dodge Dealer Edition ACR

Ta wersja, którą będzie można kupić tylko w kilku salonach Dodge'a. chodzi tu o te punkty dealerskie, gdzie odnotowano największą sprzedaż modelu Viper. Samochód będzie miał białe nadwozie i jeden niebieski pas biegnący przez całą długość nadwozia, ceramiczne hamulce, pakiet aero oraz czerwone pasy bezpieczeństwa.

Seryjny Dodge Viper ACR ma 10-cylindrowy silnik o niespotykanej w dzisiejszych czasach w samochodach osobowych pojemności - 8,4 l. Moc jednostki napędowej to 645 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 813 Nm.

Egzemplarze z edycji specjalnych będą ostatnimi Viperami, które wyprodukuje Dodge. Na razie nikt oficjalnie nie porusza tematu następcy. Miejmy nadzieję, że legenda Dodge'a Vipera tak szybko nie zniknie.

Zobacz także:
REKLAMA