Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Downsizing w BMW – nowa, dwulitrowa benzyna

BMW 2.0 TwinPower Turbo

Kilka lat temu BMW rozpoczęło proces zastępowania wolnossących silników o dużych pojemnościach mniejszymi, turbodoładowanymi jednostkami, które zachwycają osiągami, a przy tym nie mają problemów ze sprostaniem wymogom norm ekologicznych. Tak między innymi wprowadzono do oferty trzylitrowy silnik o oznaczeniu N54, z sześcioma cylindrami w jednym rzędzie, który niedawno zastąpiła nowsza odmiana - N55.

Teraz BMW wykonało kolejny krok - zaprezentowało turbodoładowaną jednostkę benzynową o pojemności dwóch litrów. Konstrukcyjnie jest ona bardzo podobna do wspomnianego wyżej trzylitrowca. Wyposażono go w turbosprężarkę typu twin-scroll, bezpośredni wtrysk paliwa i zmienne fazy rozrządu dla obu wałków.

Tak skonfigurowany silnik pozwala kierowcy na korzystanie z momentu obrotowego o wartości 350 Nm dostępnego już od 1250 obr/min (wcześniej niż w wielu jednostkach wysokoprężnych) i mocą 245 KM.

Pierwszym modelem, w którym zobaczymy dwulitrowca jest X1 xDrive28i. Według producenta to auto zadowoli się średnio 7,9 litra paliwa na 100 km, a do prędkości 100 km/h przyspieszy w 6,1 sekundy.

2.0 turbo będzie powoli wypierać z oferty trzylitrowe, wolnossące, rzędowe sześciocylindrowce. Kolejnymi modelami, które będzie można zamówić z tym silnikiem jeszcze w tym roku mają być Z4 i seria 5.

zobacz galerię

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 113 200 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 (7)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij