Drepcząc w miejscu – ceny paliw

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg stałych notowań cen paliw na stacjach w Polsce, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, aktualnie za litr benzyny 95 zapłacić trzeba przeciętnie 4,33 zł, czyli o 2 gr. mniej niż tydzień temu. Przeciętna ogólnopolska cena oleju napędowego wynosi 3,97 zł/l, czyli też nastąpił spadek o 2 gr. Bez zmian już czwarty tydzień pozostaje przeciętna cena autogazu na polskim rynku, która znów wynosi 2,19 zł/l. Dla wszystkich paliw od kilku tygodni mamy stagnację, a ruchy cenowe ograniczają się do niewielkich posunięć wokół pewnych stałych wartości.

W tym tygodniu benzynę 95 najtaniej w stosunku do reszty Polski tankują kierowcy z województw śląskiego i pomorskiego, najwięcej zapłacić trzeba za nią w województwie opolskim. Stacje z Górnego Śląska oferują też olej napędowy w najniższych cenach w porównaniu z innymi regionami, po drugiej stronie tej swoistej tabeli znalazło się województwo warmińsko-mazurskie. Województwa lubuskie i świętokrzyskie wyróżniają się tanim, w porównaniu z przeciętną ogólnopolską, cenami autogazu, zaś to paliwo najdrożej kosztuje obecnie w województwie kujawsko-pomorskim.

Na międzynarodowych rynkach ropa naftowa kosztuje od tygodnia nieco ponad 70 USD, ustabilizowały się też więc w ostatnim czasie notowania paliw gotowych. Polska złotówka pozostaje w przedziale 2,90-3,00 wobec dolara amerykańskiego, wszystko to razem powoduje, że niewielkie ruchy objęły w ostatnim czasie notowania cen paliw w hurcie, a co za tym idzie także na stacjach jest spokojnie. Taki stan utrzyma się najpewniej również przez nadchodzące dni. Więcej wydarzyć mogłoby się, gdyby bardziej zdecydowany ruch w dół wykonały notowania cen na świecie, co do końca lutego powinno jeszcze nastąpić.

źródło: e-petrol.pl

REKLAMA