Drobne uszkodzenia, które nie pozwalają na prowadzenie samochodu

Wracasz do domu autem z pracy. Pech chciał, że po drodze bierzesz udział w niegroźnej stłuczce. Na szczęście nic się nie stało, samochód ma trochę obtarty przód, ale też rozbity reflektor. Czy po spisaniu oświadczeń z drugim kierowcą możesz takim autem wrócić do domu, czy musisz przesiąść się na autobus?

Spaliny z wydechu Shutterstock
Spaliny z wydechu, fot. Shutterstock

Zgodnie z przepisami samochód poruszający się po drogach nie może zagrażać bezpieczeństwu żadnego uczestnika ruchu drogowego, zakłócać spokoju publicznego, wydzielać większych ilości szkodliwych substancji niż określają przepisy, niszczyć drogi, powodować zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wartości określone przez przepisy. Musi też zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy, łatwe i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi. Dlatego pojazd jadący po drodze musi tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, żeby spełniać te warunki.

Za co policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny uszkodzonego auta?

Policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu, jeśli stwierdzi lub ma uzasadnione przypuszczenie, że zagraża on bezpieczeństwu ruchu drogowego, zwłaszcza po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Ale może to zrobić, również wtedy, kiedy auto jedzie z rozbitym reflektorem lub pękniętą przednią szybą. Mimo że na pewno znajdą się kierowcy, którzy uważają, że są to drobne usterki i nie przeszkadzają podczas prowadzenia ani nie zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu. Jest to oczywiście nieprawdą, bo w rzeczywistości mają one bardzo duże znaczenie podczas jazdy. Właściwe oświetlenie drogi, ale też bycie dobrze widocznym dla innych to podstawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. A trzeba pamiętać, że zabranie dowodu rejestracyjnego oznacza konieczność przeprowadzenia badania technicznego samochodu, w ciągu 7 dni, i dopiero po przeprowadzeniu badania można odzyskać dowód.

Z jakimi uszkodzeniami nie można wyjechać na drogę i jaki mandat za to grozi?

● Uszkodzone reflektory − 300 zł
● Pęknięta przednia szyba − 500 zł
● Zbyt głośny układ wydechowy − 300 zł
● Produkcja nadmiernej ilości spalin − 300 zł
● Wystające ostre krawędzie − 200 zł
● Uszkodzony układ hamulcowy i kierowniczy − 200 zł

Jeśli po kolizji samochód ma tylko zarysowania lub niewielkie wgniecenia, można nim wrócić do domu albo pojechać do warsztatu. Jeśli jednak ma którąś z wymienionych wyżej usterek, nie powinien się poruszać po drogach, bo nie tylko jest to niebezpieczne, ale też naraża kierowcę na mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policjanta i odholowanie samochodu na parking policyjny na koszt właściciela pojazdu. Jeśli samochód został uszkodzony, ale nie stwarza zagrożenia na drodze, po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego policjant może wydać pozwolenie na poruszanie się takim autem na okres nieprzekraczający 7 dni.

REKLAMA