Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
1.0

Drożej za benzynę

Dystrybutor z paliwem

W tym tygodniu, w stałych notowaniach cen na stacjach paliw w Polsce, jakie prowadzi firma e-petrol.pl, zwyżkę o 13 gr. na litrze odnotowała przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 - teraz wynosi 4,12 zł/l. Olej napędowy i autogaz utrzymały ceny sprzed tygodnia, odpowiednio 3,53 zł/l i 1,67 zł/l.

Podwyżka cen benzyn w ostatnim czasie, zarówno w handlu hurtowym jak i detalicznym, wynika przede wszystkim z sytuacji na międzynarodowych rynkach paliwowych. To właśnie ceny tego paliwa w ostatnim czasie odnotowały najszybszy wzrost w USA i w Europie, ze względu na rosnące zapotrzebowanie w stosunku do zmniejszonych możliwości podażowych. Ropa naftowa - surowiec do produkcji m.in. benzyn i oleju napędowego - także utrzymuje się na poziomach najwyższych od kilku miesięcy (ok. 60 USD za baryłkę na giełdach w Londynie i w Nowym Jorku). Wprawdzie jest to dużo niżej niż w rekordowym lecie 2008 (wtedy było prawie 150 USD), to jednak kurs polskiej złotówki wobec dolara (drugi podstawowy, obok notowań międzynarodowych, czynnik wpływający na ceny w Polsce) jest teraz wyraźnie słabszy niż jeszcze kilka miesięcy temu.

W najbliższych dniach ogólny obraz sytuacji cenowej na stacjach w Polsce pozostanie praktycznie taki sam - benzyny na poziomie ponad 4 zł, z 40-50-groszową przewagą nad olejem napędowym, przy wyjątkowo

Źródło: e-petrol.pl

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  'Moquit' napisał(-a):Straszą i straszą... Codziennie przejeżdżam koło stacji Neste, gdy jadę do pracy, i tam olej napędowy niezmiennie już, bodaj od tygodnia po 3.45... Jeżeli faktycznie cena oleju utrzyma się na tym poziomie przez całe wakacje, to będzie taniej jak przed rokiem! Pomarzyć zawsze można.oni zawsze maja tansza waszke, ale to przez to , ze sa samoobslugowa stacja. wiadomo. nizs marza na paliwku, poza tym nie ma delikatesow wypchanych hamburgerami, wiec i tam czlowiek nie zostawia kasy.
  ~bawarczyk, 2009-05-21 11:48:13
 • avatar
  zgłoś
  Straszą i straszą... Codziennie przejeżdżam koło stacji Neste, gdy jadę do pracy, i tam olej napędowy niezmiennie już, bodaj od tygodnia po 3.45... Jeżeli faktycznie cena oleju utrzyma się na tym poziomie przez całe wakacje, to będzie taniej jak przed rokiem! Pomarzyć zawsze można.
  ~Moquit, 2009-05-20 23:01:08
 • avatar
  zgłoś
  Zgodnie z prognozami, ceny benzyn na polskim rynku paliwowym idą w górę. Dużo stabilniej wyglądają notowania olejów napędowych i autogazu. W najbliższych dniach ogólny obraz rynku pozostanie najpewniej podobny.
  auto motor i sport, 2009-05-19 12:00:38
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij