REKLAMA

Drożej za benzynę

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W tym tygodniu, w stałych notowaniach cen na stacjach paliw w Polsce, jakie prowadzi firma e-petrol.pl, zwyżkę o 13 gr. na litrze odnotowała przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 - teraz wynosi 4,12 zł/l. Olej napędowy i autogaz utrzymały ceny sprzed tygodnia, odpowiednio 3,53 zł/l i 1,67 zł/l.

Podwyżka cen benzyn w ostatnim czasie, zarówno w handlu hurtowym jak i detalicznym, wynika przede wszystkim z sytuacji na międzynarodowych rynkach paliwowych. To właśnie ceny tego paliwa w ostatnim czasie odnotowały najszybszy wzrost w USA i w Europie, ze względu na rosnące zapotrzebowanie w stosunku do zmniejszonych możliwości podażowych. Ropa naftowa - surowiec do produkcji m.in. benzyn i oleju napędowego - także utrzymuje się na poziomach najwyższych od kilku miesięcy (ok. 60 USD za baryłkę na giełdach w Londynie i w Nowym Jorku). Wprawdzie jest to dużo niżej niż w rekordowym lecie 2008 (wtedy było prawie 150 USD), to jednak kurs polskiej złotówki wobec dolara (drugi podstawowy, obok notowań międzynarodowych, czynnik wpływający na ceny w Polsce) jest teraz wyraźnie słabszy niż jeszcze kilka miesięcy temu.

W najbliższych dniach ogólny obraz sytuacji cenowej na stacjach w Polsce pozostanie praktycznie taki sam - benzyny na poziomie ponad 4 zł, z 40-50-groszową przewagą nad olejem napędowym, przy wyjątkowo

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA