Drożej za przejazd autostradą A2. Videotolling zastąpi bramki

Niemal dokładnie rok od ostatniej podwyżki cen za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl – Konin, na kierowców czeka kolejny wzrost opłat. Koncesjonariusz zapowiada też wprowadzenie videotollingu.

Autostrada A2 fot. materiały prasowe
Autostrada A2

Spółka Autostrada Wielkopolska podała, że od 10 stycznia zmianie uległy stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin. W przypadku samochodów osobowych przejazd każdym z trzech płatnych odcinków to 25 złotych, zamiast dotychczasowych 23 zł. Warto przypomnieć, że ostatnio na tej trasie ceny wzrosły niemal dokładnie rok temu – wtedy w przypadku aut osobowych o 1 zł (z 22 do 23 zł).

REKLAMA

Jak wyjaśnia koncesjonariusz, podwyżka podyktowana została rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji. Jednocześnie koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl pozostanie bez zmian.

Autostrada A2 Nowy Tomyśl – Konin: cena przejazdu

Zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 została wprowadzona 10 stycznia 2022 roku o godzinie 6.00 rano. Stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

  • 25 zł - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 37 zł - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 57 zł - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 87 zł - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 250 zł - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

Podane stawki zawierają 23 proc. podatku VAT, bowiem opłaty na koncesyjnych autostradach w Polsce są objęte podatkiem od towarów i usług, w przeciwieństwie do publicznych autostrad na których takiego podatku się nie pobiera.

Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km. Przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 36 groszy za jeden kilometr.

REKLAMA

REKLAMA

Videotolling na bramkach na A2

Autostrada Wielkopolska pracuje też nad wdrożeniem udogodnień dla kierowców podróżujących koncesyjnym odcinkiem A2 w zakresie elektronicznego poboru opłat, przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotollingu. Będzie to systemem znany już z innych polskich koncesyjnych autostrad oraz zgodny z europejskim standardem.

Kiedy tylko Ministerstwo Infrastruktury wyda zgodę w tym zakresie, zostaną poczynione starania by zrealizować taki projekt bez zbędnej zwłoki i z korzyścią dla wszystkich użytkowników Autostrady Wolności – informuje AWSA w komunikacie.

Więcej o płaceniu aplikacjami na polskich autostradach znajdziecie w naszym stale aktualizowanym artykule.

Zobacz także:

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA