REKLAMA

Duża akcja policji na drogach, posypią się mandaty

Policja szykuje się do działań związanych z bezpieczeństwem na drogach. Projekt EDWARD ma na celu zminimalizowanie liczby ofiar wypadków, a policjanci będą tego dnia bezlitośni dla drogowych piratów.

Kontrola policji Shutterstock
Kontrola policji, fot. Shutterstock

Akcja policji, organizowana w całej Europie od 2016 roku, działa pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Stąd też nazwa dla akcji - EDWARD to akronim od słów European Day Without Road Death, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

REKLAMA

Tegoroczna edycja akcji EDWARD zaplanowana jest w dniach 16-22 września, przy czym na polskich drogach szczególna mobilizacja funkcjonariuszy drogówki nastąpi w piątek 18 września. Wtedy to kierowcy napotkają więcej policyjnych patroli i miejsc kontroli kierowców. Na wielu odcinkach dróg policjanci prowadzić będą kaskadowe pomiary prędkości, czyli kilka miejsc kontroli prędkości na jednym odcinku drogi.

Trzeba liczyć się z tym, że szczególnie w tym dniu funkcjonariusze nie będą okazywać kierowcom popełniającym wykroczenia drogowe litości. Zapewne statystyki zatrzymanych uprawnień i dowodów rejestracyjnych, a także liczba nałożonych mandatów, będą tego dnia wysokie. Tymczasem żeby nie dać „zarobić” Skarbowi Państwa i nie uszczuplić domowego budżetu, wystarczy... jeździć zgodnie z przepisami.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Dodajmy, że działania prowadzone w ramach programu EDWARD to nie tylko łapanki i karanie kierowców. Ideą tego projektu jest bowiem promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w dalszej perspektywie doprowadzenie do spadku liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z nich.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”. Brzmi ona następująco:

Moje zobowiązanie, by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach.

Obiecuję że:

 • Będę przypominał członkom mojej rodziny, przyjaciołom i znajomym, by szczególnie dbali o bezpieczeństwo na drogach.

 • By poprawić bezpieczeństwo, zadbam o oświetlenie swoje i pojazdu.

 • Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, którym będę się poruszał (samochód, motocykl, rower).

 • Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, starszych oraz jeżdżących konno.

 • Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.

 • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.

 • Będę zachowywać szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.

 • Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków/niedozwolonych leków, które to mogą spowolnić moje reakcje.

 • Będę przewidującym kierowcą i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.

 • Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.

 • Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.

 • Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.

 • Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.

 • Jeśli jestem pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może w zgodzie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA