Duże zmiany w przepisach. Krótkie tablice nie dla każdego

W najbliższych dniach kierowców czekają duże zmiany. Oznaczają ukrócenie procederu nadużywania krótkich tablic, ale pojawi się też sporo udogodnień, jak koniec wożenia prawa jazdy czy konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki.

Krótka tablica rejestracyjna fot. Michał Szymaczek
Krótka tablica rejestracyjna

W ostatnim dniu wakacji prezydent podpisał nowelizację przepisów, które już w najbliższym czasie wprowadzą dużo ułatwień dla kierowców, w tym wspomniany koniec obowiązku wożenia prawa jazdy. Oprócz tego nie trzeba będzie na przykład wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki, a osoby korzystające z nowych, zmniejszonych tablic rejestracyjnych, będą sprawdzane, czy nie nadużywają tej możliwości. Szczegóły poniżej.

REKLAMA

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Kiedy i co nowego przyniosą zmiany w przepisach?

Koniec wożenia prawa jazdy – 5 grudnia 2020 r.

W myśl zmian, kierujący pojazdami, legitymujący się polskim prawem jazdy, będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania tego dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców, na miejscu kontroli. Zmiana ta jest kolejnym ułatwieniem, bo już teraz kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Dotychczas za brak dokumentu nakładany był mandat w wysokości 50 złotych.

Krótkie tablice rejestracyjne: koniec nadużyć – 4 grudnia 2020 r.

Małe tablice rejestracyjne pojawiły się w połowie 2018 roku i z założenia miały trafiać do tych samochodów, głównie z USA czy Japonii, w których miejsce na tablicę rejestracyjną jest mniejsze niż standardowe, stosowane w Europie. Tablica taka składa się z litery oznaczającej miasto rejestracji oraz kombinacji trzech cyfr i liter. Jak się nietrudno domyślić, pula tych tablic jest ograniczona, ale nie przeszkadza to wielu kierowcom w zamawianiu ich do zwykłych samochodów. Urzędy przestały nad tym panować, a policja, poza zatrzymywaniem dowodów rejestracyjnych podczas kontroli, też niewiele więcej mogła zrobić. Teraz ma się to zmienić.

W myśl zmian, od 4 grudnia 2020 roku w art. 60 Prawo o ruchu drogowym, w ust. 1 pojawią się pkt. 3a i 3b, zgodnie z którymi kierującemu pojazdem zabrania się:

umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone, a także umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. Ponadto, w dodanym ust. la na kierującego pojazdem nałożono obowiązek utrzymywania tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności.

Oznacza to, że już od najbliższego piątku diagności nie będą wystawiać pozytywnego wyniku badania technicznego w przypadku samochodów z dużą wnęką, w której zamontowana jest krótka tablica rejestracyjna.

Koniec wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki – 4 grudnia 2020 r.

Kolejna ważna nowość to brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Inne przepisy, które weszły lub wejdą w życie w przyszłości

Zwrot zatrzymanego dowodu w stacji kontroli pojazdów – 4 października 2020 r.

Przepisy ustawy umożliwiają (już od 4 października) zwrot zatrzymanego elektronicznie podczas kontroli dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to eliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Rejestracja samochodu w salonie – 4 czerwca 2021 r.

Nowością jest też wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Koniec wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej – 4 września 2022 r.

Kolejnym istotnym uproszczeniem dla kierowców w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Na to musimy jednak zaczekać jeszcze niemal dwa lata.

Zachowanie numeru rejestracyjnego – data nieznana

W ustawie pojawia się wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kwestia od lat poruszana przez kierowców, którzy chcieliby zachować swoje tablice indywidualne lub zwykłe, do których są przywiązani. Zmniejszyłoby to też liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA