REKLAMA

Dwa Audi A8 L Security za 5,5 mln złotych dla BOR

Jak poinformowało Biuro Ochrony Rządu, flotę opancerzonych samochodów do przewozu najważniejszych osób w państwie wzmocniły dwa egzemplarze Audi A8 L Security.

Audi A8 L Security
Audi A8 L Security
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 423 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Z komunikatu wydanego przez Biuro Ochrony Rządu wynika, że oferty złożyło dwóch wykonawców - Audi oraz - jak ustalił dziennik.pl - Mercedes. Wybór reprezentacyjnych opancerzonych samochodów padł na Audi A8 L Security. Wartość oferty to dokładnie 5 527 542 złotych.

Samochody trafiły do floty BOR już 21 grudnia ubiegłego roku. Zastąpią rozbite na początku zeszłego roku niemal identyczne Audi, którym podróżowała wtedy ówczesna premier Beata Szydło oraz prawdopodobnie prezydenckie BMW, które uległo wypadkowi na autostradzie, z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie.

REKLAMA

REKLAMA

Audi A8 L Security
Audi A8 L Security

Przekazane do użytku BOR Audi A8 L Security to przedłużona i opancerzona wersja flagowej limuzyny z Ingolstadt. Jest to model oparty na poprzedniej generacji - nowa została pokazana raptem parę miesięcy temu i nie ma jeszcze opancerzonej odmiany.

Audi A8 L Security, którym podróżować będzie prezydent i premier, zostało zaprezentowane na salonie samochodowym we Frankfurcie w 2015 roku, czyli około pięć lat po debiucie trzeciej generacji.

REKLAMA

A8 L Security 01

Poziom jego opancerzenia odpowiada najsurowszym dla cywilnych limuzyn kryteriom klasy VR 9. Poprzednia generacja oferowała klasę VR 7.

Samochody te są montowane niemal w całości ręcznie, w ściśle chronionym zakładzie w niemieckim Neckarsulm, a dokładna specyfikacja jest tajna, ze względów bezpieczeństwa.

W tym modelu do budowy klatki bezpieczeństwa, ochraniającej przewożone osoby, wykorzystuje się m.in. włókna aramidowe, pancerną stal formowaną na gorąco oraz stopy aluminium, a okna, podwozie i inne elementy są odporne na przestrzelenie, a nawet eksplozję.

REKLAMA

REKLAMA

Audi A8 L Security
Audi A8 L Security

W tego typu samochodach standardowo montuje się systemy awaryjnej wentylacji czy gaszenia ognia, a także umożliwiające szybką ewakuację w razie wypadku.

Do napędu opancerzonego Audi służy jeden z dwóch silników. Jednym jest 4-litrowe V8 TFSI biturbo o mocy 435 KM i 600 Nm momentu obrotowego, a drugim wolnossące W12 FSI generujące 500 KM i 625 Nm.

REKLAMA

Audi A8 L Security
Audi A8 L Security

Prędkość maksymalna ograniczona jest do 210 km/h, ze względu na dużą masę i parametry opon typu run-flat, umożliwiające kontynuowanie jazdy po przebiciu.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA