Dyskwalifikacja Audi po zwycięstwie w debiucie sezonu Formuły E

Daniel Abt, kierowca zespołu Audi Sport ABT Schaeffler, został wykluczony po zwycięstwie z powodu domniemanych błędów administracyjnych teamu.

Audi Sport ABT Schaeffler - bolid Formuły E
Audi Sport ABT Schaeffler - bolid Formuły E

Burzliwa inauguracja sezonu Formuły E w Hongkongu zakończyła się dla Audi ogromnym rozczarowaniem. W sobotni wieczór, Daniel Abt został pozbawiony zasłużonego zwycięstwa z powodu rzekomych błędów administracyjnych zespołu. Team Audi Sport ABT Schaeffler zgłosił zamiar odwołania się od wykluczenia zawodnika ze stawki.

REKLAMA

Podczas kontroli po wyścigu, sędziowie techniczni zauważyli różnice w numerach podzespołów podanych w paszporcie technicznym i umieszczonych bezpośrednio w bolidzie. Zawodnik został wykluczony z klasyfikacji pomimo tego, że części były identyczne i w pełni odpowiadały wymogom homologacji.

- Daniel Abt w obu wyścigach pojechał fantastycznie i absolutnie zasługuje na zwycięstwo - powiedział Allan McNish, dyrektor zespołu Audi Sport ABT Schaeffler.  - To, co teraz podejrzewamy, to pomyłka administracyjna w paszporcie technicznym bolidu, która zresztą nie przynosiła nam żadnej korzyści. Chcemy, by zaszły okoliczności, w których będzie możliwość wyjaśnienia wszystkich szczegółów. Dlatego ogłosiliśmy zamiar odwołania od decyzji - dodał McNish.

REKLAMA

REKLAMA

Audi e-tron FE04
Audi e-tron FE04

W pierwszym wyścigu w sobotę, Daniel Abt zajął po ostrej walce miejsce piąte. Obrońca tytułu Lucas di Grassi zarówno w sobotę, jak i w niedzielę nie zdobył żadnego punktu. Pierwszego dnia uszkodził zawieszenie, a drugiego miał kłopoty z akumulatorem.

- To, że wyniki były mimo wszystko pozytywne, to bardzo budujący czynnik – powiedział szef Audi Motorsport Dieter Gass. - Nie muszę jednak dodawać, że na niedzielny wieczór mieliśmy zupełnie inny pomysł.

Audi jest pierwszym niemieckim producentem samochodów ścigającym się w Formule E. Cztery pierścienie obejmują w stawce miejsce zajmowane dotychczas przez team ABT Sportsline. Zespół ten obecny był w Formule E od czasu powstania tej serii wyścigów samochodów elektrycznych. Teraz i w przyszłości będzie sprawował opiekę nad wyścigowymi bolidami Audi jako team techniczny.

REKLAMA