E-diesel od Audi: Próba zakończona sukcesem

Alternatywne źródła napędu wypierają powoli tradycyjne silniki zasilane paliwem. Dzieję się to bardzo wolne, ale cały czas do przodu. Audi postanowiło pójść trochę innym torem i popracować nad stworzeniem własnego paliwa. Prace właśnie ukończono.

Audi A8
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

W listopadzie informowaliśmy o pracach Audi nad e-paliwami. Teraz badania ukończono i ich efektem jest e-diesel stworzony z wody, dwutlenku węgla i ekologicznego prądu.

Prace trwały zaledwie cztery miesiące, teraz już produkowane są pierwsze partie ekologicznego oleju napędowego. Żeby przetestować działanie wysokoenergetycznego diesla do baku Audi A8 3.0 TDI clean diesel quattro wlano 5 litrów przełomowego paliwa.

"Jeśli uda nam się na szeroką skalę użyć CO2 jako surowca, w ogromnym stopniu przyczynimy się do ochrony klimatu" - stwierdziła Minister Oświaty i Badań Naukowych, prof. dr Johanna Wanka.

To syntetyczne paliwo nie zawiera siarki i aromatów oraz jest bardzo kaloryczne. Jak wykazały testy laboratoryjne prowadzone przez Audi, nadaje się do mieszania z tradycyjnym olejem napędowym, a głównym zamierzeniem badaczy jest używanie go jako samodzielnego paliwa.

Budowę ośrodka badawczego rozpoczęto w 2013 roku, a już w listopadzie ubiegłego roku ruszyły prace. Po 4 miesiącach widać pierwsze owoce produkcji. Jeśli tempo prac zostanie utrzymane być może już na przestrzeni kilku lat będziemy tankować nowe syntetyczne paliwo. Wszystko będzie zależeć od jego ceny.

Zobacz również:
REKLAMA